Привличането на Лиъм Купър в състава на ЦСКА със сигурност е една от сделките на трансферното лято, ако не и най-впечатляващата такава в родния футбол. Шотландският защитник след точно 10 сезона в редиците на Лийдс, където бе капитан, изкара три години в Премиър лийг, а през последната си година бе и съотборник на българин - Илия Груев-младши.

Шотландският защитник, който има 19 мача за националния отбор на страната си, все още не е дебютирал за "червените", тъй като чака работната си виза. Има голям шанс това да се случи още този уикенд, а докато очакваме да видим първите му минути с екипа на "армейците", нека хвърлим поглед назад във времето - кои са играчите от Великобритания, играли за столичния тим? Или всъщност играчите от британските острови, защото в редиците на ЦСКА е имало и такива от вторият най-голям от тях - Ирландия.

Купър ще бъде шестият островитянин, който облича екипа на родния гранд.

Всичко започна с Килиън Шеридън през сезон 2010/2011. Тогава уж обещаващият ирландски таран пристигна директно от Селтик, при това с реномето на национал на Ейре, ала така и не успя да остави кой знае каква трайна следа на стадион "Българска армия". За малко повече от един сезон като футболист на столичния тим той записа 30 мача със 7 гола, бе пратен под наем в Сейнт Джонстън, а след това си тръгна по живо и по здраво от София, обиколи няколко шотландски отбора, игра в Кипър, Полша  Австралия и пак се завърна в Шотландия. Като междувременно бе по-известен със забавните си коментари в Twitter, отколкото с това колко гола е вкарал на терена.

Килиън Шеридън

Снимка: Getty Images

Три години по-късно, през 2013-а, в ЦСКА пристигна и първият английски футболист в историята на клуба. Това стана по времето на Александър Томов и със съдействието на уж сериозния лондонски бизнесмен Лоурънс Дейвис. Полузащитникът кацна на "Армията" със сериозен опит в Чемпиъншип, където бе записал доста мачове за Барнзли, Шефилд Юнайтед и Рединг, както и за Милуол и Бристол Сити, откъдето дефакто дойте. Но престоят му у нас бе блед и неособено вълнуващ с 11 мача в първенството плюс още два за Купата, след което пое обратно към втора дивизия в родината си, преминавайки в Бирмингам Сити. След това бившият юношески и младежки национал на Англия не изкара повече от сезон в нито един отк лубовете си и се отказа след лутане из ниските дивизии на местния футбол.

Брайън Хауърд

Снимка: Getty Images

С Гриша Ганчев начело на клуба, ЦСКА погледна отново към британския пазар след прекъсване от над пет години.

И сезон 2019/2020 започна с един ирландец и един шотландец в състава - Греъм Кери и Тони Уот.

Греъм Кери

Снимка: Bulphoto

Точно както Шеридън, Кери също бе играл за Селтик, както и за националния отбор на Ейре, макар и за младежи. Крилото обаче показа, че му се играе и спечели феновете с изпълненията си с убийствената си левачка. Удължи договора си с клуба през 2021-а, а после си запази място в клубната история с първия гол за ЦСКА в групите на Лигата на конференциите - при загубата с 1:5 от Рома на "Олимпико" през есента на същата година. Кери, който дойде от четвъртодивизионния Плимут, вече се бе наложил като един от най-добрите футболисти в клуба, при това в поредни сезони, но се стигна до раздяла през 2022 година, тъй като заради семейни проблеми му се наложи да се върне някъде по-близо до родината. Носителят на Купата на България изигра 106 мача и вкара 11 гола за софийския отбор, а наскоро стартира третия си сезон в шотландския Сейнт Джонстън.

Тони УОт

Снимка: Bulphoto

За разлика от Кери, с когото пристигнаха по едно и също време в България, шотландецът Уот не бе чак толкова успешен, макар да бе привлече с реномето на бивш национал на родината си. Централнитят нападател и двукратен шампион със Селтик дойде от Сейнт Джонстън, подписвайки за три години, ала изкара едва половин сезон на българска земя, след което разтрогна по взаимно съгласие и се върна в Шотландия, за да подсили Мъдъруел, където играе и в момента - като преотстъпен от Дънди Юнайтед. Равносметката му на "Армията" бе 20 мача и 5 гола.

ЦСКА се оказа последният клуб в кариерата на Джером Синклеър. Последният островитянин в редиците на "армейците" преди скорошния трансфер на Лиъм Купър.

Джером Синклеър

Снимка: Bulphoto

Английският атакуващ играч някога бе смятан за един от най-обещаващите младоци в редиците на Ливърпул, като стигна дори до представителния тим на мърсисайдци, но все пак кариерата му не се разви според очакванията и така той се озова в България - под наем от Уотфорд. А играта му бе далеч от блестяща, като в 27 мача за родния гранд се разписа 3 пъти и повече никога не игра професионален футбол след това. В момента Синклеър се занимава с бизнес и е далеч от играта.