Дир.бг ви представя отборите-финалисти на Световното първенство. Оставаме в Група "Е", където Сърбия ще мери сили с Бразилия, Швейцария и Коста Рика.

Представяния на Мондиали

Сърбия (бивша Югославия) има богата история на Световно първенство и не се класира за девет от общо 20 издания на шампионата.

Като Югославия страната завоюва две четвърти места, като едно от тях бе в още първото световно първенство в Уругвай през 1930-а.

Последният голям успех на нацията в турнира дойде през 1990-а, когато бе достигнат четвъртфинал. В последните две участия Сърбия не може да премине груповата фаза.

Embed from Getty Images

1930 Четвърто място след загуба от Уругвай с 1:6

1950 Отпадане в груповата фаза след победи над Швейцария (3:0) и Мексико (4:1) и загуба от Бразилия (0:2)

1954 Отпадане на четвъртфинал след загуба от Западна Германия с 0:2

1958 Отпадане на четвъртфинал след загуба от Западна Германия с 0:1

1962 Четвърто място след загуба на полуфинал от Чехословакия с 1:3

1974 Отпадане във втората групова фаза след загуби от Западна Германия (0:2), Полша (1:2) и Швеция (1:2)

1982 Отпадане в груповата фаза след равенство със Северна Ирландия (1:1), загуба от Испания (1:2) и победа над Хондурас (1:0)

1990 Отпадане на четвъртфинал след загуба от Аржентина с дузпи (0:0 в редовното време)

1998 Отпадане на осминафинал след загуба от Холандия с 1:2

2006 Отпадане в груповата фаза след загуби от Холандия (0:1), Аржентина (0:6) и Кот д'Ивоар (2:3)

2010 Отпадане в груповата фаза след загуби от Гана (0:1) и Австралия (1:2) и победа над Германия (1:0)

Баланс на световни първенства: 43 мача, 17 победи, 8 равенства, 18 загуби

Голямата радост след класирането

Снимка: Getty Images

Сърбия се радва на много силно поколение през последните няколко години, но успехите липсват заради редица скандали в местната федерация и конкретно в националния отбор.

Конфликти на интереси и различни спорове пречат на всички тези класни футболисти да изградят постоянен и силен отбор, който да е конкурентен поне на европейската сцена.

Сега обаче има надежда за нещо различно, тъй като селекцията направи страхотни квалификации, в които пребори Ирландия, Уелс и Австрия, за да си заслужи първото място в групата.

Александър Митрович игра под наем във "Фулъм" през този сезон

Снимка: Getty Images

Подобен успех е логичен, тъй като може да се разчита на редица играчи, които се подвизават във Висшата лига и другите големи европейски първенства. Когато всички те без напрежение показват качествата си, резултати няма как да не идват. А за сърбите е ясно, че каквото правят за честта на родината, го правят със 100% амбиция.

Сърбия има реален шанс да преодолее групата с Бразилия, Швейцария и Коста Рика. Същото важи и за другите три отбора. Поне на теория.

Душан Тадич игра страхотно в квалификациите

Снимка: Getty Images

Селекционерът Младен Кръстаич замени изненадващо напусналия Славолюб Мюслин през октомври. Първоначално Кръстаич изкара двумесечен период пробно, а след това бе назначен за постоянно. Под негово ръководство Сърбия постигна победи над Китай и Нигерия в приятелските мачове, но загуби от Мароко и Чили. Преди да се заеме с националния отбор Кръстаич бе спортен директор в "Партизан".

Младен Кръстаич пое тима през октомври

Снимка: Getty Images

Съставът:

Вратари: Владимир Стойкович ("Партизан"), Марко Димитрович ("Ейбар"), Предраг Райкович ("Макаби Тел Авив")

Защитници: Антонио Рукавина ("Виляреал"), Душко Тошич ("Гуанджоу"), Урош Спаич ("Краснодар"), Бранислав Иванович ("Зенит"), Александър Коларов ("Рома"), Милош Велкович ("Вердер"), Милан Родич ("Цървена звезда"), Никола Миленкович ("Фиорентина")

Халфове: Лука Миливоевич ("Кристъл Палас"), Андреа Живкович ("Бенфика"), Душан Тадич ("Саутхемптън"), Марко Груич ("Ливърпул"), Филип Костич ("Хамбургер"), Неманя Радонич ("Цървена звезда"), Сергей Милинкович-Савич ("Лацио"), Неманя Матич ("Манчестър Юнайтед"), Адем Ляич ("Торино")

Нападатели: Александър Прийович (ПАОК), Александър Митрович ("Нюкасъл"), Лука Йович ("Айнтрахт")

Звездата:

Неманя Матич се превърна в един от най-важните играчи на "Манчестър Юнайтед" след трансфера си от "Челси" през предишното лято. Той е един от най-класните дефанзивни халфове в цяла Европа и няма как да не бъде отличен.

Неманя Матич и Бранислав Иванович - бивши играчи на "Челси"

Снимка: Getty Images

Същото обаче важи и за защитника на "Рома" Александър Коларов, който стигна полуфинал в Шампионската лига.

В Рим се подвизава и халфът на "Лацио" Сергей Милинкович-Савич, който е сред най-желаните летни покупки в настоящия трансферен прозорец.

Програмата в Група "Е"

17 юни, Сърбия - Коста Рика

22 юни, Сърбия - Швейцария

27 юни, Сърбия - Бразилия

Букмейкърите:

Сърбия е фаворит с мача си срещу Коста Рика (2,05 коеф.), но е аутсайдер в срещата с Швейцария - 3 коеф.

Класирането в следващата фаза е поставено под въпрос, като шансовете с "кръстносците" са почти равни според букмейкърите.

Спечелването на световната титла е оценено с 201 коефициент.