Родният шампион Лудогорец се готви за може би най-важния си мач през сезона.

Разградчани гостуват тази вече на Марибор в плейофен кръг за влизане в групите на Лига Европа.

Двубоят е от 21:15 българско време и ще бъде излъчен по Diema Sport.

Преди седмциа в Разград двата тима направиха 0:0, доста щастливо за словенците, които оцеляха след 24 удари по посока вратата си.

Мачът е със статут на най-важен за разградчани през сезона, защото крайният успех в него ще гарантира европейски футбол до Коледа.

А този европейски футбол върви с доста свежи приходи от УЕФА - 2,92 милиона евро само за участие, плюс 570 хиляди за победа и 190 хиляди за равенство.

Така, че тази вечер на "Людски врът" българският и словенският шампион влизат в битка за няколко милиона. Отделно от това, участието може да осигруи сблъсък с отбор от ранга на Манчестър Юнайтед, Арсенал и Рома.

За кратката си европейска история Лудогорец изигра доста мачове, при това срещу големи отбори на високо ниво.

Пет групови фази са зад гърба на разградчани, а днес ще бъде преследвана шестата. Родният първенец се е провалял само веднъж в плейофна среща, а в четири други случаи е бил крайният победител.

Снимка: Bulphoto

Ето кои бяха решителните плейофни битки на Лудогорец през годините.

Лудогорец - Базел 2:6

През 2013-а разградчани за първи път са на прага на групите на Шампионската лига, но съперник там е отбор с доста опит в подобни битки - Базел.

Първият мач в София е равностоен, но един играч е над всики останали - Мохамед Салах.

Няколко години преди да стане световна суперзвезда, египтянинът разпилява Лудогорец. Вкарва два гола, прави асистенция и изработва дузпа за успха на Швейцарците с 4:2.

За родния тим голове вкарват Марселиньо и Иван Стоянов, а до 64-ата минута Лудогорец дори води с 2:1.

Реваншът в Базел е решен бързо. Фабиан Фрей вкарва в 11-ата минута, с което убива всички надежди на Лудогорец.

В крайна сметка мачът завършва 2:0, а с общ резултат 6:2 Базел се класира за групите. За Лудогорец остава утехата Лига Европа.

Лудогорец - Стяуа 1:1 (6:5 след дузпи)

Година по-късно Лудогорец отново стига до тази плейофната фаза на Шампионска лига, но вече с далеч повече опит зад гърба си, а съперникът този път е Стяуа (Букурещ).

В румъснката столица Лудогорец удържа почти цял мач, Владо Стоянов дори спасява дузпа, но две минути рпеди края Александру Чипчиу носи победата с 1:0 на Стяуа.

Реаншът в София обаче се рпевръща в истински трилър, който феновете на футбола не виждат всеки ден.

Безспорно мач, който наблюдавалите го едва ли ще забравят.

Стяуа умело се брани и удържа минималната преднина, докато не идва последната минута. Малко преди това се е появил дребничкото ново попълнение от Бразилия - Вандерсон.

При корнера в последната минута той наблюдава извън наказателното поле, защото няма какво да прави в него предвид ниския си ръст.

Топката обаче идва точно на волето му, а той препарира стража на румънците - 1:0. След седмица същият този Вандерсон може би ще дебютира за националния тим на Бъглария на "Уембли", но това е друга тема.

Мачът отива в продължения. Там двата тима не рискуват особено, но в последната минута Дернандо Варела се откъсва от защитата на Лудогореци е спрян непозволено от Владо Стоянов - червен картон за стража.

Георги Дерменджиев няма право на повече смени, а с тежката задача да сложи ръкавиците се нагърбва Козмин Моци, който кадър на големия враг Стяуа - Динамо.

Дузпите започват, а именно Моци пръв взима топката и бележи, макр да е с вратарския екип. Героят до този момент Вандерсон обаче пропуска, за да дойде изпълнението на Парвулеску, което Моци спасява сякаш на вратата гледаме Буфон или Касияс.

Последваха точни изпълнения и от двата тима, а за румънците това направиха Клаудиу Кешеру, Адриан Попа и Андрей Препелица, които впоследствие се озоваха в Разград.

Така дойде 14-ото изпълнение при резултат 6:5 за Лудогорец, когато Козмин Моци отново спасява и праща Лудогорец в групите на Шампионска лига.

Лудогорец - Виктория Пилзен 4:2

През 2016-а Лудогорец е на прага на второ влизане в груптие на Шампионска лига, а негов съперник е чешкият шампион Виктория Пилзен.

Онзи период бе може би най-силният в историята на целия проект в Разград.

Отборът разпиляваше всичко в Бъглария и играеше невероятен футбол на европейската сцена.

Мачът в София завършва 2:0 за родния тим, който някак рутинно и без мого напрежение побеждава шампиона на Чехия.

Седмица по-късно мачът в Пилзен завършва 2:2, а Лудогорец за втори път в историята си влиза в групите на Шампионска лига.

Лудогорец - Судува 2:0

Година по-късно родният шампион претърпява разочарование в турнира на богатите, но получава шанс да се бори в Лига Европа.

Там на крачка преди групите съперник е литовският Судува.

Разградският тим безспорно е по-класен и с голове на Козмин Моци и Върджил Мисиджан печели с 2:0.

Реваншът в Литва е рутинен и завършва 0:0, а Лудогорец влиза в гриповата фаза на Лига Европа.

Снимка: ludogorets.com

Лудогорец - Торпедо Кутаиси 5:0

Подобна бе съдбата на разградчани преди година. Разочарование в Шампионска лига ги праща в Лига Европа, където крачка преди групите срещат грузинския Торпедо Кутаиси.

Отбор далеч от класата на родния шампион, което ясно си проличава на терена.

Минимално 1:0 в Грузия, но в Разград родният тим печели с 4:0 и не дава никакъв шанс на противника, осигурявайки си пето участие в групите на европейски турнир.

През тази година "зелените" отнов не успяха да се преборят за Шампионска лига, но пък имат отличен шанс за европейски футбол до Коледа.

Всичко обаче минава през Словения, където водени от временния наставник Станислав Генчев, разградчани ще търсят пети успех в плейофите на европейски турнир.