Не са много населените места в България, които могат да се похвалят с футболно дерби в истинския смисъл на думата, но със сигурност Варна е сред тях. А утре морската ни столица се готви за истински празник, защото след 13 години чакане, Спартак и Черно море се изправят един срещу друг на ниво елит. А това е мястото, което им приляга.

Макар в тези дълги 13 години без варненско дерби двата клуба да преживяха много и коренно различни емоции, еуфорията в града е факт. А тя неизбежно ще обземе и футболните фенове в цялата страна, които с нетърпение чакат съботния мач с начален час 15:15.

Изминаха години, в които Черно море се утвърди като един от най-постоянните тимове в родния елит, спечели Купа на страната, записа две европейски участия и произведе немалко национали. А през цялото това време градският опонент Спартак се луташе из аматьорския футбол, потънал в забрава за обществеността, но не и за верните си фенове.

"Соколите" обаче извоюваха завръщането си сред най-добрите, а жребият си направи неприятна шега с двата варненски тима и насрочи дербито им едва за последния кръг от първия полусезон.

Вече изминаха достатъчно мачове, а след тях двата клуба продължават да са в коренно различни ситуации.

Докато Черно море е осми и очевидно ще се бори за топ 6 и европейски квоти, то Спартак е последен с едва пет точки, а ако не настъпят кардинални промени при "соколите", те бързо могат да се сбогуват с елитния си статут.

Но подобно на максимата, която важи за Вечното дерби и това на Пловдив, то и тук с увереност можем да кажем, че всеки мач между Спартак и Черно море е непредвидим, а моментната форма няма никакво значение.

Показателен е фактът, че за 93 мача в историята на това съперничество, победите за Черно море са 30, тези за Спартак - 31, а ремитата са 32. Головата разлика също е пренебрежимо малка - 110:107 в полза на "соколите".

Снимка: Bulphoto

Двата клуба са играли помежду си 61 пъти на ниво елит, 14 пъти за Купата, 12 пъти в областните и държавните шампионати, както и 6 пъти във втория ни ешелон.

А освен дерби на морската ни столица и дерби на два отбора с вярна и солидна фенска маса, това е и дерби на два отбора - шампиони, макар и преди доста години и с други имена. Още преди войната предшествениците на Черно море - Владислав и Тича, печелят общо четири титли, включително и от първите две футболни първенства на България. А Шипченски сокол, който е предшественик на Спартак, става шампион през 1932-ра.

Именно от онези времена са и някои от най-романтичните и легендарни дербита, истории за които се носят из Варна и до днес, а в символиката на едно от тях е обвит и утрешния мач.

Специалният билет за първото дерби от 13 години насам е с лика на Жечо Тунчев - бивш играч на Шипченски сокол, който губи живота си едва на 21 години.

Наричан "Перлата на футболна Варна" и определян за един от най-големите таланти, които морската ни столица някога е раждала, той радва футболните фенове в града с невероятните си качества, преди да заболее смъртоносно от туберкулоза.

Загубата е огромна не само за Шипченски сокол. На погребението му се стичат няколко хиляди футболни фенове, а преди първото дерби след смъртта му, неговите съотборници решават да излязат с 10 души на терена. Позицията на дясно крило остава празна в негова памет, но въпреки това отборът побеждава Владислав с 5:1, а пет месеца по-късно става републикански шампион на България.

В онези години преди Втората световна война тенденцията е такава, че е по-трудно да спечелиш Областното първенство на Варна, отколкото след това да се добереш до републиканския финал срещу тим от столицата. В първите 14 футболни шампионата на България, варненски тимове играят в 12 от финалите и печелят пет от титлите.

Но в това няма нищо случайно. Именно във Варна за първи път е представен спортът "ритнитоп" от група швейцарски физкултурници през 1894-а. Поставените преди токова много години традиции и днес карат града да продължава да обича и живее с тази игра. След формирането на футболното ни първенство във формат на шампионат и с названието "А" група, преминават три години преди двата варненски клуба да се озоват в него. Тогава ВМС и Спартак от временно прекръстения с името Сталин град се срещат един срещу друг и завършват при нулево реми.

Няколко месеца по-късно Черно море печели дербито с 3:2, а Димитър Йовчев е автор на първия гол в него в историята на елитната ни дивизия. В този мач той бележи и хеттрик. Още във въпросния сезон Спартак изпада, като в следващите сезони двата отбора на Варна са заедно в елита ни в още 30 случая.

Снимка: Facebook/PFC Cherno more Varna retro page

В тези последвали 60 мача се раждат големи герои и фигури с легендарен за Варна статут, а в съперничестовто прави впечатление, че няма разгроми или дълги победни серии на един от двата тима. Мачовете са непредвидими, равностойни и пълнят трибуните във Варна, независимо дали на стадионите "Тича", "Спартак" или "Юри Гагарин".

Трикратният голмайстор на елита ни - Добромир Ташков, е реализатор №1 в дербито със воите 12 попадения за Спартак, а №1 за Черно море са Здравко Митев и клубната икона Стефан Богомилов с по пет гола. Друга икона в историята на"моряците" - Тодор Марев, играе 22 дербита срещу Спартак, а само с един повече от него е Борис Парушев - Борлето от "соколите".

Снимка: Facebook/PFC Cherno more Varna retro page

И така това дерби, което отстъпва по мащаби и спортно-технически потенциал, но не и по страст от тези в София и Пловдив, изживя много години на вълнуващи и непредвидими мачове, преди да настъпи дългата пауза - малко повече от 13 години.

За последно гледахме този мач на 23 май 2009-а. Това се случва три кръга преди края, когато Черно море е на третото място и се опитва да грабне бронзовите медали за първи път от 56 години, докато Спартак е 14-и и води жестока борба за спасение с Вихрен и Ботев (Пловдив).

"Моряците" печелят онзи мач с 1:0, Георги Какалов вкарва гола, който помага на тима за третото място. А след реми срещу Локомотив (София) и загуба от Литекс в последните два кръга, Спартак изпада.

В онова последно дерби двата тима са водени от двама за съжаление вече покойници. Начело на Спартак е трикратният шампион на България с ЦСКА - Стоил Трънков, а "моряците" са предвождани от своя адмирал Никола Спасов.

За да добиете представа колко отдавна е било това последно дерби ще отчетем, че от титулярните 22-ма към днешна дата само един е професионален футболист. Това е стражът Илко Пиргов, който на 36-годишна възраст е втори избор на вратата на пловдивския Локомотив.

Онзи сезон 2008/09 е символичен за това съперничество, защото носи и най-разгромният резултат, който и до днес "зелено-бялата" част на града си спомня с усмивка - 5:0. На 14 ноември 2008-а Черно море постига не само своята, но най-голямата победа изобщо в дербито, подобрявайки онова 5:1 в памет на Жечо Тунчев.

Всички голове падат през втората част само в рамките на 30 минути, за да обогатят варненския футболен фолклор.

Утре двата тима отново ще влязат в мача от коренно различни позиции, но мачът ще мине под мотото "празник", защото Варна отново ще има своя голям футболен дуел.