Основан от бежанци от Истанбул, тогава все още официално носещ името Константинопол и възроден финансово от обвития в скандали олигарх Иван Савидис, които всички в града наричат "Русият цар на Солун".

Това е отборът на ПАОК, който тази вечер от 20 часа ще се изправи срещу Левски на "Герена", в мач от втория квалификационен кръг на Лигата на конференциите.

Дерби между два от големите клубове на Балканите, като родният Левски със сигурност изтегли, ако не най-тежкия, то един от трите най-силни съперника в този етап на надпреварата.

ПАОК бе категоричен фаворит още при тегленето на жребия, а отсъствието на петима титуляри сякаш прави шансовете за сензация от страна на Левски още по-малки, въпреки пълните трибуни, които днес се очакват на "Георги Аспарухов".

"Чернобелите" от Солун изживяват своя ренесанс и най-успешен период в историята в последните 10 години, а всичко това се дължи на управлението на една доста спорна, но и много богата личност - Иван Савидис.

Руският милиардер с гръцки корени и изключително спорна слава, както и толи отношения със своя приятел Владимир Путин, неслучайно е наричан от местните "Руският цар на Солун". В това няма нищо случайно, защото Савидис и неговите фирми са най-големите инвеститори в цялата област Македония, а в това число влиза и най-популярният клуб на региона - ПАОК.

Именно неговите инвестиции направиха ПАОК реален конкурент на атинските колоси в последните десет сезона и изведоха отбора до чака от 34 години титла, четири Купи на страната, както и няколко запомнящи се европейски пробива.

Савидис доби световна популярност и за няколко дни бе вайръл личност в социалните мрежи, когато през 2018-а в разгара на битката за място в Шампионска лига, той нахлу с пистолет на терена.

Отменен гол за ПАОК в последната минута предизвика истински хаос, а безкрупулният Савидис слезе да се разправя със съдиите без капка притеснение, че бе запасал пистолет, който якето му трудно успяваше да скрие.

Но феновете си го обичат. Освен, че той превърна ПАОК в основния конкуретн на Олимпиакос и отбор, който в последните пет сезона неизменно е на едно от първите две места в класирането, той доста си прилича с тях по страст и отдаденост към отбора.

Тази вечер в София няма да има гръцки фенове, както няма да има български след седмица в Солун. На провържениците на ПАОК са едни от най-страстните и безспорно сред най-проблемните в цяла Европа.

Именно техните предци преди век бягат от Константинопол, в разгара на гръцко-турската война като бежанци, а през 1926-а създава Пан-Солунски Атлетик Клуб на Константинопол, или както цяла Европа го познава - ПАОК.

В зараждането на ултрас културата в южната ни съседка, феновете на ПАОК често са наричани "българи" от атинските си съперници, но то по-скоро се използва с подигравателна цел заради близостта на Солун до границата, а и историческата връзка на целия регион с родината ни.

Тази вечер ПАОК за втори път ще играе официален мач в България, след като през 1983-а елиминира пловдивския Локомотив с общо резултат 5:2 в първия кръг на Купата на УЕФА.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

В първите си години начело на клуба, собственикът Савидис обичаше да привлича скъпи звездни попълнения, сред които и Димитър Бербатов. Голмайстор №1 на България изигра 25 мача за "орлите" през сезон 2015-16, а днес трансферната политика на клуба е малко по-различна.

Скъпите попълнения не липсват, но те не са от калибъра на звезди като Бербатов. Все пак в последните седмици ПАОК пръсна 6 милиона евро за нови траснфери, което е несравнимо голяма разлика с намиращият се във финансова криза Левски, разчитащ на свободни трансфери.

Embed from Getty Images

Размерът на трансферите показва колко по-сериозен тим е ПАОК като индивидуална класа. Най-опасна е колонията от шестима португалци, сред които се отличават капитанът Виейриня и нападателят Нелсон Оливейра. Двамата имат общо 42 мача и три големи първенства с Португалия.

Виейриня дори е Евроепейския шампион от 2016-а с мореплавателите.

Снимка: Getty images

Клубът даде 2 милиона евро за вратаря Доминик Котарски, 1,5 милиона за немското крило Калед Нари, както и 1,8 милиона за уругвайския плеймейкър Николас Куалията, от когото се очаква да бъде новата суперзвезда на солунския клуб.

В състава личат хора като словенския национал с над 150 мача в Серия "А" - Ясмин Куртич, мароканският национал със стаж по италианските терени - Омар Ел Кадури, както и сръбксият национал Андрия Живкович. Бивш играч на Бенфика, който допреди няколко години бе смятан за един от най-ярките таланти на европейския футбол.

Чужденците в ПАОК са мнозинство. Общо 25 на брой от 15 страни, докато гърците са една шепа млади момчета, всики те родени в Солун или градовете в областта.

Изключение прави едно добре познато име, а именно бившия защитник на Левски - Янис Каргас, когото "орлите" привлякоха преди месец от тима на ПАС Янина.

Той записа 29 мача за тима през сезон 2019/20, като си тръгна след края му, когато на "Герена" настъпи огромната финансова криза, а бъдещето бе неясно.

Снимка: Bulphoto

Днес ситуацията финансово продължава да е все така тежка, но поне с идването на Станимир Стоилов, Левски изживя една футболна революция, която доведе до мечтана футболна пролет и спечелена Купа на България.

Днес обаче Стоилов е без сериозна част от състава си, но отново с целия "Георги Аспарухов" зад гърба си. Вчера той заяви, че независимо от обстоятелствата отборът му трябва да изиграе горд и силен мач, след който стадионът да го изпрати на крака.

Със сигурност в балканското дерби тази вечер имаме изявен фаворит, но "синя" България мечтае, че хубавите емоции от пролетта ще се пренесат и при завръщането на отбора в Европа.

Снимка: Bulphoto