В неделя всичко утихна.

Стадионите на Острова - местата, където футболът сякаш оживява, стават оазиси на спокойствието за около 3 месеца, преди в средата на август да започне новият сезон.

Висшата лига - най-гледаното, най-оспорваното и непредвидимо първенство в света, предложи последните 380 епизода футболна лудост.

Пеп Гуардиола изгради отбор-машина. Снимка Getty Images

Снимка: Getty Images

Толкова са мачовете в 38-те кръга, които ни държаха в напрежение от август 2017-а до миналия уикенд.

Висша лига
Виж още Висша лига

Всичко от последния кръг и крайното класиране - в нашата специална страница със статистика (вляво).

Шампионът "Манчестър Сити" бе безпощаден - 100 точки, доминация за историята, общо 7 паднали рекорда.

- най-голям актив (100 т.)

- най-много победи (32 в 38 мача)

- най-много голове (106)

- най-много победи като гост (16)

- най-голяма голова разлика (+79)

- най-голям аванс пред втория (19 т.)

- най-малко минути през сезона, в които е изоставал в резултата (153).

Гранит Джака. Снимка: Getty Images

Снимка: Getty Images

Не само "Сити" изпълни квотата на героите на сезона, като в индивидуален план Гранит Джака от "Арсенал" се оказа играчът, подал най-много пасове - 3117.

Съвсем видни са две тенденции. Водещите отбори увеличават пропастта между тях и преследвачите (топ 6), а и тимовете в местата 9-20 стават все по-слабо конкурентни.

"Нюкасъл" завърши на десето място с 44 точки, като това е най-ниският актив на отбор в първата половина на таблицата от старта на Висшата лига през 1992 г.

Снимка: Getty Images

Снимка: Getty Images

Мохамед Салах ("Ливърпул") е играчът на сезона в гласуването на феновете, Футболист на годината за колегите му - професионални играчи, както и №1 за пишещите за футбол медии. Такъв требъл не е постиган от Кристиано Роналдо (2007-2008 г.) с "Манчестър Юнайтед". Египтянинът обаче би рекорда на португалеца от същия сезон по голове - 32 (срещу 31).

Снимка: Getty Images

Снимка: Getty Images

Едва за трети път в тези 26 години и трите новаци се спасиха от изпадане в пакет ("Нюкасъл", "Хъдърсфийлд", "Брайтън").

Общо 10 футболисти изиграха всяка минута от 38-те мача за своите отболи , като 5 от тях са полеви играчи:

Джак Корк ("Бърнли"), Люис Дънк ("Брайтън"), Матиас Йоргенсен ("Хъдърсфийлд"), Хари Магуайър ("Лестър") и Алфи Моусън ("Суонси").

Вратарите:

Асмир Бегович ("Борнемут"), Лукаш Фабиански ("Суонси"), Йонас Лосл ("Хъдърсфийлд"), Джордан Пикфорд ("Евертън") и Мат Райън ("Брайтън").

Снимка: Getty Images

Лигата се сбогува с една легенда - Арсен Венгер си тръгва от "Арсена" след 22 години начело на клуба. Франзцузинът си тръгва с 1235 мача зад гърба си в отбора от Северен Лондон. От тях 828 са във Висшата лига, което е рекорд.

Голямата сензация в положителен смисъл е "Бърнли", завършил седми и спечелил квота за Лига Европа. С миниатюрен бюджет, малък стадион и скромни амбиции, отборът на Шон Дайш стори чудеса.

Снимка: Getty Images

Снимка: Getty Images

На другия полюс са изпадналият "Стоук", привлякъл за последните 18 месеца футболисти от "Барселона" (Ибрахим Афелай), "Реал" (Хесе), "Интер" (Джердан Шакири) и т.н. грандове, и инвестирал съвсем не малко пари. И изпаднал безславно.

Другото голямо разочароние е "Челси", шампион за миналия сезон. От август клубът бе като спящ вулкан, който а-ха да изригне и да започнат скандали.

Снимка: Getty Images

Снимка: Getty Images

Тихото и премълчавано усещане, че Антонио Конте не се чувства на мястото си, подтисканото напрежение между него и ръководство, между италеанеца и отбора, в състава... Клубът изпусна нов шанс да надгради, както често го прави в последното десетилетие.

"Челси" дори няма да е в Шампионската лига през новия сезон.

Уволнените мениджъри през сезона в една снимка. Снимка Getty Images

Снимка: Getty Images