Тази вечер България гостува на Чехия в квалификационен мач за Евро 2020.

Двубоят е от 21:45 бъгларско време и ще бъде излъчен по БНТ 1.

Чехия безспорно е сред най-кошмарните съперници за България, особено през последните 25 години, след разпада на Чехословакия.

През 60-те и 70-те години Чехословакия е истинско страшилище в Европа. Печели Евро 76, играе полуфинали през 1960-а и 1980-а, стига до мача за Световната титла през 1962-а в Чили, където губи от Бразилия с 1:3. Играе и финал на Мондиал и през 1934-а, когато титлата отива в Италия след 2:1 в Рим. Голяма футболна сила.

Срещу Чехословакия, родният тим играе 14 мача в преиода 1937-1988 г. Повечето от тях (9) обаче са контроли.

България се представя силно и има 7 победи в тези 14 мача, 3 равенства и 4 загуби. Неприятното е, че във важните мачове - 4 световни квалификации, родните национали записват две загуби и две равенства, успехите са само в контроли и в мач за Балканската купа. Балансът ни е положителен само в мачовете без официална стойност.

Поражение с 0:6 ни убива надеждите за Мондиал 1938, а 1:2 в София ни отказва от Мондиал 1954.

Все пак активът ни срещу Чехословакия е положителен, макар и благодарение на споменатите победи в контроли. Не така обаче стоят нещата след обособяването на чешкия национален отбор като самостоятелна сила.

За първи път се срещаме с него в квалификация за Мондиала в Япония и Южна Корея. Общо срещите ни са 6, като в тях имаме само едно равенство, всичко друго са поражения.

Головата ни разлика също е отчайваща, само един вкаран, срещу 11 допуснати гола. Подобен ужасяващ актив нямаме дори срещу великите сили в този спорт.

Снимка: Bulphoto

Първият ни мач е на 2 септември 2000 г., на старта на квалификациите за Мондиал 2002.

От златното ни поколение е останал само Красимир Балъков, който по ирония на съдбата днес ще дебютира начело на тима на България.

Чехите пък са с голяма част от звездния си тим, достигнал финала на Евро 96 четири години по-рано.

Побеждават ни трудно, с 1:0, а единствения гол бележи Карел Поборски. В 73-ата минута Георги Марков го спъва в наказателното поле и бившият играч на Манчестър Юнайтед, по онова време вече част от Бенфика, бележи победно за гостите на стадион "Героги Аспарухов".

13 месеца по-късно, вече изиграли по 9 мача по пътя към Мондиала, Чехия и България се срещат в решителен последен кръг от групата. Преди него Дания е лидер с 19 точки и има лесно домакинство на Исландия, докато чехи и българи са с по 17 и ще решават всичко в Прага.

Залогът бе място на бараж, като на нас ни трябваше само победа. Ремито устройваше чехите. Очакванията у нас бяха големи, но България записа една от най-срамните си футболни вечери.

Унизително 0:6 и тотален срам за българите.

Павел Недвед и Томаш Росицки започнаха и завършиха шоуто с по два гола, а между тях вкараха Милан Барош и Вратислав Локвенц.

Надеждите на България за трети пореден Мондиал се изпаряват в Прага. За да е още по-сериозен резилът за родния футбол, ден по-рано младежите са загубили с 0:8 от тези на Чехия.

Въпреки разгромът срещу България, чехите губят баражите с Белгия с общ резултат 0:2 и, подобно на нас, наблюдават Мондиала по телевизията.

Три години по-късно играем контрола в Прага. Тя е част от подготовката на двата тима за Евро 2004, провежда се две седмици преди форума.

Отново ядем пердах, този път по-скромен - 1:3. Чехите ни надиграват и вкарват три гола през втората част, но в последните секунди Милен Петков бележи почетно попадение, единствено за нас срещу Чехия в историята.

Още в този двубой обаче проличава защо Бъглария по-късно отпадна в групите на европейското без точка, докато Чехия достигна полуфиналите и бе един от фаворитите за трофея.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Съдбата ни срещна пак с кошмарните чехи в квалификациите за Мондиал 2014 в Бразилия.

Подобно на групата отпреди 12 години, компания ни правиха Дания и Малта, но там бяха и Италия и Армения.

Воден от Любослав Пенев, отборът ни изглежда като прероден, а равенства срещу Италия и Дания, и победа над Армения ни дадоха страхотен старт.

Следва обаче мач в Прага. Традиционният ужас с оглед на историята на сблъсъците.

В онзи наш състав започват Николай Михайлов, Ивелин Попов и Георги Илиев, които може да видим в игра и тази вечер. От онзи чешки тим в състава днес е само Матей Видра, който тогава се появява на терена след час игра.

Мачът завършва 0:0 и е единственият случай, в който взимаме нещо от този съперник.

На "Дженерали Арена" в Прага момчетата на Любо Пенев не демонстрират невероятен футбол, но спечелената точка си е успех. Днес такъв сценарий ще се приеме като много добро постижение - ако отборът на Краси Балъков измъкне точка или три.

Embed from Getty Images

Ответният мач бе на 15 октомври 2013-а в София. Последният случай, когато националите почти напълниха "Васил Левски", над 30 000 фенове дойдоха да подкрепят тима и имаше еуфория.

Това бе последен кръг в групата, в който Бъглария влезе с точка аванс пред противника. Трябваше ни победа, за да се надяваме на бараж.

За съжаление не я постигнахме и гол на Борек Дочкал в 51-ата минута донесе пирова победа за чехите.

Тези три точки не им свършиха никаква работа, но нямаше да помогнат и на нас. В заплетената ни група, заелият второ място тим на Дания се оказа най-слаб сред другите втори, подобна щеше да е съдбата и на България. Факт е обаче, че чехите пак ни биха, когато дойде времето на решаващ мач.

Именно срещу Чехия, България се сбогува с последните си два реални шанса за Мондиал - през 2002 и 2014, защото в квалификациите за турнирите през 2006 и 2010 г. шансовете ни бяха изчезнали доста преди последния кръг.

Със сигурност статистиката ни срещу чехите след разпада на Чехословакия е ужасен. Тотален аутсайдер сме и днес, а очакванията са лошата серия да продължи.

Все пак остава надеждата, че момчетата на Красимир Балъков ще ни зарадват и ще вдъхнат надежди за класиране на Евро 2020, измъквайки нещо срещу кошмарната Чехия.