Война на всички фронтове: Новото начало в борбата засега ражда основно скандали
Станка Златева отказва всякакви компромиси начело на федерацията
Каскада от скандали. Така накратко могат да бъдат описани първите два месеца от управлението на Станка Златева начело на родната федерация по борба.
На 11 март легендата спечели изборите, след като и тримата й опоненти - Гриша Ганчев, Димитър Джамов и Христо Маринов, си направиха отвод с мотива, че федерацията е станала тепих за политически борби. И настана хаос.
Веднага след избирането си Златева и екипът й отвориха няколко фронта - както вътрешни, така и външни.
Най-сериозен обществен интерес безспорно предизвика желанието на новия председател да изтика (уж дипломатично) натурализираните чужденци извън националните ни отбори. Въпреки факта, че именно те бяха в основата на най-големите ни успехи напоследък - олимпийските титли на Семен Новиков и Магомед Рамазанов. Вместо обаче културна раздяла, се стигна до ядрен сблъсък с гръмотевичен медиен отзвук.
Новата власт в борбата започна чистката с треньора на класиците Сослан Фарниев и забрана на всички чужди езици по време на тренировки и официална комуникация с медиите. Руснакът обаче се ползваше с подкрепата не само на натурализираните състезатели, но и на всички български звезди - начело с европейския шампион Кирил Милов.
В крайна сметка Фарниев бе принуден да напусне поста си (самият той обяви, че напуска и България), което доведе до бойкот от страна на най-добрите ни борци.
Те са категорични, че няма да се състезават за националния отбор, ако треньорът не бъде върнат. Златева обаче остана твърда и обяви, че който не е част от националния отбор, няма да участва на международни надпревари (световни и европейски първенства), както и няма да получава средства от федерацията.
Което пък доведе до това олимпийският шампион Новиков да обяви, че в такъв случай "ще гледа отстрани".
"Аз съм постигнал целите си, но жалко за другите момчета", сподели Новиков.
"Не разбирам защо реват някои хора, нещата за борбата се развиват чудесно", контрира Златева.
А свиканата от нея пресконференция по темата "Фарниев" се превърна в какафония от крясъци, взаимни обиди и нападки (включително към представители на медиите).
Друг от фронтовете на новата власт бе срещу бившия силен човек във федерацията Гриша Ганчев. В няколко свои медийни изяви новата ръководителка директно обяви, че именно той стои в основата на напрежението и саботира работата на новото ръководство.
В ябълка на раздора се превърна спортният комплекс "Дианабад", който се ползваше съвместно от националните състезатели и борците от ЦСКА, където благодетел е именно Ганчев. Със заповед на новия председател най-хубавата част от залата бе забранена за тренировки на борците от ЦСКА, което доведе до това десетки деца да останат без място за занимания.
А един от треньорите съвсем логично попита - "И българските деца ли трябва да страдат заради войните на Златева?".
Паралелно с всичко това, някогашната шампионка на тепиха проведе мащабна чистка на служители във федерацията. Много то тях напуснаха по собствено желание, обвинявайки я в политически зависимости, а други бяха уволнени. Тя ги обвини, че са взимали колосални заплати, на което те отговориха с официални данни - сумите бяха между 2000 и 2500 лева месечно.
За капак - федерацията по борба се замеси и в още един горещ скандал - този за властта в БОК. Именно от борбата идва една от жалбите срещу вписването на Весела Лечева. Другата жалба от федерация е от вдигането на тежести, където наскоро също имаха избори и където също конкретна политическа сила се нагърби с финансирането.
Или ако трябва да се обобщят първите стъпки на Златева и екипа й след взимането на властта - война на всички фронтове. Все още е рано за крайни оценки и дали това наистина е "в полза на борбата", но е факт, че след всяка медийна изява на бившата боркиня запалените от нея пожари не само не утихват, а се разгарят още повече.
Заплашвайки да изпепелят един от малкото ни успешни спортове в последните години.