Най-добрите ни млади атлети в хоризонталните скокове Божидар Саръбоюков и Пламена Миткова спечелиха анкетата за "Атлет и Атлетка на България" за 2023-а година.

Екипът на списание "Атлетика", експерти, спортни журналисти и редакции отразяващи атлетиката в България гласуваха през ноември 2023-a. Към гласовете на специалистите беше добавен и един вот от феновете на списание "Атлетика" чрез гласуване в профила на изданието във "Фейсбук".

Божидар Саръбоюков (скок дължина и троен скок) убедително спечели първото място с 289 точки като бе поставен начело от всичките 28 експерти в анкетата, а само в гласуването на феновете отстъпи на Лъчезар Вълчев (троен скок). Втори в анкетата с 212 т. е Тихомир Иванов (скок височина), който бе "Атлет на България" през 2017-а. Трети е Вълчев, който бе поставен на първо място от читателите на списание "Атлетика" и набра общо 209 точки в цялото гласуване.

При жените Пламена Миткова (скок дължина) е номер едно с 260 точки, а съвсем близо до нея на втората позиция е най-силната ни атлетка в бяганията Милица Мирчева с 251.5 т. Третото място е за Александра Начева (троен скок), която събра 187 точки. Най-малката номинирана в анкетата - 15-годишната Радина Величкова (100 м и скок дължина) е четвърта в класирането със 154 точки, но с първо място сред гласуването на феновете.

Божидар Саръбоюков навърши 19 години на 6 август 2023-а и направи много силен сезон като при юношите, така и при мъжете. Атлетът от Харманли се пробва с успех на двата хоризонтални скока - на дължина и троен скок. Още през зимния сезон 203-сантиметровият Саръбоюков доведе националния рекорд на скок дължина за юноши под 20 години до 7.97 и зае четвърто място на европейското първенство в зала за мъже и жени в Истанбул. Постижението му бе само на сантиметър от европейския рекорд за юноши в зала.

През лятото Божидар влезе с "летящ старт" в елитната атлетика с рекордната си серия на скок дължина на европейското първенство за юноши и девойки под 20 години в Йерусалим, Израел. Българският талант подобри два пъти националния рекорд на скок дължина с 8.18 и 8.22, и направи още три опита над осем метра. Остана само на 1 сантиметър от европейската титла на скок дължина при юношите, но получи квота от Световната атлетика за планетарното първенство за мъже и жени. На троен скок възпитаникът на треньора Димитър Карамфилов завоюва втори сребърен медал в Йерусалим с личен рекорд 16.25 и се качи на почетната стълбичка заедно с още един българин - Лъчезар Вълчев, който остана трети с 16.16.

Още в активите на Божидар през 2023-а г. са трето място за България на европейското отборно първенство втора лига на скок дължина, както и впечатляваща статистика от 10 състезания с резултат над 7.80.

Пламена Миткова, която спечели световната титла за девойки на скок дължина през 2022-а и продължи с отличните си изяви през 2023-а, за да спечели за втори път анкетата за "Атлет на България".

Миткова направи дебюта си при жените на голямо състезание през 2023-а с участие на европейското първенство в зала. Въпреки, че лекува контузия през лятото, тя завоюва сребърен медал на европейското първенство за девойки под 20 години в Йерусалим и зае пето място на европейското отборно първенство втора лига. Личният рекорд за годината на Миткова, която също навърши 19 години на 18 септември, е 6.54 - най-силният резултат в българската лека атлетика за годината. Пловдивчанката, която се подготвя при Ивайло Русенов, записа пет състезания над 6.40 през 2023-а.

Резултати от анкетата:

Мъже:

1. Божидар Саръбоюков (скок дължина и троен скок) 289 т.