Григор Димитров е на прага на деветото си участие на най-успешния за него турнир от Голям шлем - Australian Open. Първата ни ракета влиза в турнира като №21 в света, което е сериозно отстъпление в сравнение с третата позиция преди година по същото време.

Въпреки това българските фенове отново са заредени с надежди, чакайки сериозен пробив на Григор. Защото това е един от турнирите, на които Димитров традиционно се представя успешно.

ВИЖТЕ В ГАЛЕРИЯТА НАЙ-ЗРЕЛИЩНИТЕ СНИМКИ ОТ УЧАСТИЯТА НА ГРИГОР ДИМИТРОВ В МЕЛБЪРН>>>

Той ще започне участието си срещу сърбина Янко Типсаревич, а мачът е втори в програмата за утре сутринта, като се очаква да започне в ранните часове на понеделник, някъде около 3,30 ч наше време.

Григор не е бил сред поставените в Мелбърн само 3 пъти, които са и първите му участия в началото на кариерата му.

Полуфинал и два четвъртфинала правят Откритото първенство на Австралия най-успешният му турнир от Голям шлем, а часове преди деветото му участие, ще си припомним предишните 8.

2011 г.

Ненавършил 20 години, Григор преодоля квалификациите, за да попадне за първи път в основната схема в Мелбърн.

Жребият го сблъска с Андрей Голубев (Казахстан), който е №36 в света по това време. Талантливият българин изненадващо не срещна никакви трудности - 6:1, 6:4, 6:2 за час и 33 минути и място във втория кръг.

Там обаче препятствието е от съвсем друга класа. Стан Вавринка, който впоследствие съдбата срещна многократно с Григор, победи със 7:5, 6:3, 6:3.

Впоследствие швейцарецът достигна четвъртфиналите, където отпадна от сънародника си Роджър Федерер.

Снимка: Getty images/ Guliver photos

2012 г.

Година по-късно българинът вече не трябваше да преминава през квалификациите и се включи директно в основната схема, а в първия кръг го чакаше французинът Жереми Шарди. Страхотен мач продължил над 3 часа, в който Григор постигна обрат, за да победи с 4:6, 6:3, 3:6, 6:4, 6:4.

Във вторият кръг го очакваше играч от топ 10 - Николас Алмагро.

Испанецът бе доста по-опитен от Димитров, но трябваше доста да се поизпоти в нов петсетов мач - 4:6, 6:3, 6:7, 6:4, 6:0 в полза на Алмагро.

2013 г.

Вече като играч от топ 50, Григор започна турнира с по-големи очаквания и с натрупано самочувствие.

За съжаление обаче дойде и най-слабото му представяне в Мелбърн, донесло и единственото отпадане в първи кръг до този момент. Намиращият се на 32-о място в света Жулиан Бенето го победи безпроблемно с 6:4, 6:2, 6:4.

2014 г.

Година след голямото разочарование, Григор пристигна в Мелбърн като поставен в основната схема играч - №22. Това бе и годината на първия му пробив в този турнир.

Победи над американеца Брадли Клан (6:7, 6:4, 6:4, 6:3) и над Лу Йен от Тайван пратиха Димитров за първи път в третия кръг.

Там го чакаше №11 - Милош Раонич, а българинът успя да го победи с 6:3, 3:6, 6:4, 7:6. В последния сет двамата изиграха драматичен тайбрек с доста обрати, но за щастие екшънът завърши 12:10 в полза на Григор.

Четвърти кръг - съперник бе Роберто Баутиста Агут, изхвърлил изненадващо Хуан Мартин дел Потро. А мач с Рафа Надал се виждаше на хоризонта.

6:3, 3:6, 6:2, 6:4 в полза на Григор и място сред най-добрите осем в Мелбърн. Съперникът бе Надал, а мачът се превърна в един от най-запомнящите се в кариерата на Григор.

Бурна българска подкрепа от трибуните даде криле на Гришо, а е спорно дали в онази януарска сутрин имаше хора у нас, който не гледаха или следяха по телевизия или на стрийм срещата. Такава бе еуфорията и очакванията.

След мача Надал отбеляза, че подобна публика рядко се вижда на тенис мач. Тя помогна на Гришо за бърз първи сет, спечелен с 6:3. Чудото бе близо...

Последваха два епични сета, в които измъчваният от сериозни мазоли на ръцете си Надал показа невероятен дух и, макар едва държащ ракетата, докара сетовете до тайбрек.

И мазолите по ръцете му, въпреки които победи

И в двата Григор повеждаше, но ги загуби. Испанецът поведе с 2:1 сета, а вече обезвереният българин се предаде в последната част за 2:6 и се сбогува с турнира. Вероятно това и до днес остава един от онези моменти, в които големият финал на първата ни ракета е изглеждал най-близо.

Непреодолимият Надал, 2014 г.

2015.

Предвид миналогодишното си представяне и вече като част от топ 10, Григор пристигна в Мелбър със сериозни претенции.

Той победи набързо Дъстин Браун от Германия, нямаше особени проблеми и срещу Лукаш Лацко от Словакия.

Добрият му приятел и партньор на двойки по онова време Маркус Багдатис го затрудни и измъчи в пет сета, от които Григор се измъкна с 4:6, 6:3, 3:6, 6:3, 6:3.

Тогава дойде и сблъсъкът с Анди Мъри. Британецът вече бе тенисисит с две титли от Голям шлем и успя да пречупи Димитров в оспорван мач 6:4, 6:7, 6:3, 5:7.

Впоследствие Мъри игра финал.

Разочарование след изпусната точка

2016 г.

Григор тръгна с две бързи победи, вече бе достигнал ниво, в което играчи извън топ 50 не бяха трудност за него.

Успех над Паоло Лоренци от Италия и Марко Трунджелити от Аржентина, за да дойде най-трудното препятствие още в трети кръг - Маестрото.

Димитров и Федерер размениха по сет, но швейцарецът показа защо е най-великият и безапелационно спечели третия и четвъртия, за да си осигури успеха с 3:1 сета.

2017 г.

Най-добрата година за Григор в Мелбърн определено бе 2017-а. Той успя да стигне до четвъртфиналите без особени усилия.

Лесни победи над Крис О`Конъл от Австралия, Хюн Чун от Корея, Ришар Гаске от Франция и Денис Истомин от Узбекистан.

Григор имаше и доза късмет, защото Истомин бе елиминирал световния №2 Новак Джокович.

Григор винаги се радва на сериозна подкрепа

Четвъртфиналът също не представляваше трудност за българина. Давид Гофен бе победен с 6:3, 6:2, 6:4, за да дойде историческото класиране на полуфинал.

Там обаче го очакваше старият познайник Рафаел Надал, а мачът бе не по-малко драматичен.

Пет часа без 4 минути на ожесточена битка, преминала през много обрати, за да се стигне до триумф на Надал.

Испанецът спечели с 6:3, 5:7, 7:6, 6:7, 6:4, и остави Григор, а и всички нас пред телевизорите, само с мечтата за финал.

Двамата винаги правят страхотни мачове

2018 г.

Със самочувствието на №3 в света и с титла от финалния Мастърс зад гърба си, Григор определено започна турнира с цел да пренапише историята. Експресна победа над австриеца Денис Новак даде старт на пътя му, но след това дойдоха първите сериозни трудности.

Американският квалификант Майкъл Макдоналд измъчи до краен предел Григор. Българинът все пак взе мача след пет сета, единия от които загуби с 0:6.

След това Димитров влезе в релси и направи две победи с по 3:1 над Андрей Рубльов и Ник Кирьос, считани за много трудни противници в този момент. Особено напрегнат бе двубоят срещу австралиеца Кирьос, който използва куп трикове от неговия арсенал, а и бе подкрепян шумно от домакинската публика.

Дойде време за четвъртфиналите, а на този етап Надал се отказа заради контузия.

Освен Григор, в турнира единствено Роджър Федерер и Марин Чилич бяха останали като играчи от топ 10. В този състав, всичко изглеждаше чудесно наредено, за да видим мечтания финал на Гришо.

Тогава обаче дойде сривът и шокиращата (или поне в онзи момент изглеждаше такава) загуба от британеца Кайл Едмънд на четвъртфинал. Разочароващо 4:6, 6:3, 3:6, 4:6 изхвърли българина от турнира.

Комично подхлъзване

Това бе заключителният мач в Мелбърн на голямата ни звезда в тениса, допреди 2019 г. Тази нощ започва новата глава от "Приключенията на Григор Димитров на Australian Open", в която надеждите и очакванията отново са големи.