Румънката Симона Халеп започна убедително защитата на титлата на силния турнир на червени кортове в Мадрид с награден фонд 4,77 милиона евро. Поставената под номер 3 Халеп победи категорично Кристина Плишкова (Чехия) с 6:1, 6:2 за 57 минути. Плишкова, която вчера загуби трисетов финал на турнира в Прага, изглеждаше поуморена и не успя да окаже съществена съпротива. Следващата съперникча на румънката ще бъде Роберта Винчи от Италия, елиминирала рускинята Даря Касаткина с 6:1, 1:6, 6:1. Финалистката от 2009 година и десета в схемата Каролине Возняцки (Дания) имаше далеч по-тежка задача на старта, но се справи с друга румънка Моника Никулеску със 7:5, 6:7(3), 6:4 след почти три часа и половина на корта. Датчанката навакса изоставане от 2:4 гейма в първия сет, а след това при 6:5 във втората част пропусна мачбол при сервис на Никулеску, а в последствие загуби с 3:7 точки тайбрека. Румънката поведе с 2:0 в началото на решаващата трета част, но Возняцки бързи изравни, а след това реализира нов пробив в деветия гейм и затвори двубоя при собственото си подаване.