Тейлър Фриц е изненадващият шампион на турнира Мастърс в Индиън Уелс, след като победи на финала с 6:3, 7:6 Рафаел Надал. Американецът вдигна титлата след битка, продължила 2 часа и пет минути, и в която надделя физически над Рафа, който видимо остана без сили в края на двете дълги седмици в Калифорния.

Испанецът си призна след мача, че кондиционно не е никак добре и това е една от причините да се оттегли от Мастърса в Маями, започващ от тази седмица. Неговата серия от 20 поредни победи на старта на 2022-ра приключи, а Фриц се радва на първата голяма титла в кариерата си.

Всъщност, 24-годишният американец не бе печелил дори турнир от категория ATP 500 досега, а единственият трофей в кариерата му от тура бе в Иийстбърн, на трева, през 2019-а (ATP 250).

Фриц обаче показа много солидна игра в Индиън Уелс и стана първият американец, който печели в класическата надпревара там от 2001 г. Имено на предишния - Андре Агаси.

ВИЖТЕ НАЙ-ДОБРОТО ОТ ФИНАЛА>>>

Тейлър стартира ударно с пробив след маратонски гейм на първото подаване на Надал. После повтори упражнението, а двата гейма на свой сервис взе на 0. Така за 15-ина минути резултатът стана 4:0 за Фриц на старта на мача и Рафа изглеждаше шокиран. Испанецът, както сме свикнали, намери сили за отговор и при 2:5 върна единия пробив, за да си даде надежда в този сет. Но веднага допусна рибрейк и с 3:6 американецът затвори първата част за 40 минути.

Тайната на този първи сет, в който и двамата не сервираха добре, бе ретурът на Тейлър, който спечели впечатляващите 77% от второто подаване на съперника.

Надал се върна на корта след паузата като човек с мисия, проби за 2:1, но отново веднага допусна рибрейк и сякаш това бе повратният момент. Както и следващият гейм, в който Рафа изпусна 4 точки за пробив, но Фриц удържа подаването си. Американецът пък имаше мачбол на сервис на Матадора при 5:4, но той също бе спасен и така се стигна до тайбрек.

Двамата размениха по един минипробив, преди при 4-4 Надал да нанесе втори удар и да получи две възможности на свой сервис да затвори мача. Вместо това Фриц спечели и двете точки и при 6-5 сервира за победата - успешно.

Шампионът е играл с травма на глезена, стана ясно след финала. Той е получил проблема при успеха над Андрей Рубльов на полуфинала, като часове преди срещата с Надал не е било ясно дали е в състояние да играе.

"Това е най-великият момент в живота ми - каза той. - След такъв мач имам увереност да играя срещу всеки. Ако можеш да победиш най-добрия, значи можеш да го направиш срещу всеки от останалите, нали?"

Надал имаше проблеми с дишането в края на втория сет, като след мача призна, че просто има нужда от почивка.

"Имам болки в ребрата и гърдите, боли ме и кракът - каза испанецът. - Но най-много ме боли, че загубих. Тейлър игра чудесно, щастлив съм за него. Опитах всичко до края, имах шансове в тайбрека, но не ги използвах. Загубих обаче от един чудесен играч."