Андрей Рубльов и младият суперталант Холгер Руне бяха автори на един от най-вълнуващите епизоди на тазгодишния Australian Open.

Руснакът спечели лютата осминафинална битка по възможно най-драматичния начин - с финален тайбрек. Рубльов триумфира след 6:3, 3:6, 6:3, 4:6, 7:6(9), като мачът не беше от най-високо качество, но за финалния сет и тайбрек заслужава да се направи филм.

Рубльов изоставаше с 2:5 гейма и успя да върне пробива, а при 5:6 трябваше да спасява два мачбола. Срещата влезе във финалния тайбрек до 10 точки, а там Руне поведе с 5:0, а после и 7:3. След това Рубльов заигра най-силния си тенис от началото на мача и обърна, за да поведе с 9:8 и да има мачбол. Там обаче датчанинът направи изумително разиграване с минаващ удар, за да изравни.

Рубльов стигна до още един мачбол и там на ретур мрежата му се усмихна по подобие на финала на мача между Анди Мъри и Матео Беретини. Сърцераздирателен сценарий за младия Холгер. Oт друга страна съдбата си върна на световния №6 за загубата му от Марин Чилич с финален тайбрек на "Ролан Гарос" през миналата година.

"Това беше влакче на ужасите. През живота си никога не съм печелил такива мачове и съм доволен, че дочаках момента да съм от печелившата страна", каза развълнуваният Андрей в интервюто след края.

За Руне загубата е особено болезнена, тъй като това щеше да е първият му четвъртфинал в Големия шлем и нямаше да е незаслужен. Освен това играч от тази страна досега никога не е достигал тази фаза в Мелбърн.

Младокът, който игра финал на Sofia Open през миналата година и е възпитаник на Патрик Муратоглу, влезе в големия тенис с три титли през 2022-а и дебютира в световния топ 10.

За Рубльов идва най-тежката задача - да преодолее четвъртфинал в Шлема за първи път в кариерата. Тази фаза е като проклятие за него, тъй като има шест поредни загубени мача, включително два през миналата година - в Париж и Ню Йорк.

Сега руснакът очаква един измежду Новак Джокович и надеждата на домакините Алекс де Минор.