Димитър Кузманов положи основите на победа №2 за България на мегатурнира по тенис за национални отбори ATP Cup.

Втората ни ракета се наложи за 108 минути над Александър Козбинов с 6:1, 7:5 и нашите поведоха с 1:0 срещу Молдова в мача им от група С. Така, след чудесната победа на старта над Великобритания, българският тим направи крачка към втори успех.

По-късно тази сутрин Григор Димитров се изправи срещу Раду Албот, първата ракета на молдовците. След това предстои и мач на двойки. Битките в групата завършват за нашия тим срещу Белгия на 7 януари.

Кузманов излезе надъхан на корта в Сидни, знаейки, че победата е задължителна. Насреща бе №818 в ранглистата Козбинов.

Не само човекът с ракетата, а и целият ни отбор изглеждаше в отлично настроение. Момчетата от Отбор България видимо са още на облака от емоции, където се изкачиха със страхотното представяне срещу британците.

Александър Лазаров, Александър Донски и Адриан Андреев бяха като агитка край корта. Публиката бе малко за първия мач от ранната програма за деня, но шумна и основно от наши сънародници.

Мико (№423 в ранглистата) проби при 2:1 в първия сет, после дублира при 4:1 и след 29 минути игра тази част бе в историята - 6:1.

В почивката между сетовете играещият капитан Григор Димитров му даде наставления, като се чу ясно между другите думи: "Мачът е в ръцете ти".

Втората част тръгна ударно с пробив, а при 2:0 за българина дойде втори такъв, отново затвърден.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

След 0:4 и сет изоставане, Козбинов изведнъж сякаш събра сили от неизвестен източник и се вдигна на съпротива. Той проби два пъти, за да стигне до 5:5 в сета, който изглеждаше решен рано-рано.

Но Кузманов показа нерви от стомана, за да не допусне тайбрек. Мико осъществи нов пробив и го затвърди за 7:5, като по този начин предотврати възможността да остави мача да влезе в трети сет.

В тези последни геймове на напрежение се стигна и до някои "безкрайни" разигравания с по над 15 удара от двете страни, за да е пълна драмата в тази част. За нас обаче имаше хепиенд.

След малко повече от час и 40 минути, Отбор България получи преднина - 1:0 срещу Тим Молдова.