Непоставената Кики Бертенс спечели титлата в Синсинати след драматичен финал срещу световната №1 Симона Халеп.

Холандката триумфира с 2:6, 7:6(6), 6:2 в мач, който продължи два часа и девет минути. Световната №17 спаси мачбол в тайбрека на втория сет и спечели шестата си титла на сингъл в кариерата.

Това е едва първият трофей за Бертенс на твърди кортове, но той е логичен предвид страхотната форма, която показа на турнира. Загубата е втора за Халеп в последните 20 мача и разочарованието за нея е голямо.

Халеп направи по-малко непредизвикани грешки - 24 срещу 41, но съперничката й направи повече успешни удари с агресивната си игра - 32 срещу 23.

Снимка: БТА

26-годишната Бертенс заработи 500 хиляди долара и ще се изкачи до 13-а позиция в световната ранглиста от утре.

Тя не игра лошо в първия сет, но допусна две точки за пробив, които Халеп не пропусна да реализира.

Вторият сет беше много равностоен и драматичен. След пробив в четвъртия гейм Бертенс поведе с 4:1, но след това допусна изравняване. При 5:4 в своя полза изпусна сетбол, а в тайбрека спаси мачбол. След 8:6 точки вкара мача в решителна трета част.

Там показа по-голяма свежест и въпреки че допусна ранен пробив отвърна с три. След мачбола имаше повод да потъне в сълзи от радост.

По пътя към финала отстрани съответно Коко Вандевег, Каролине Возняцки, Анет Контавей, Елина Свитолина и Петра Квитова.