След като започна сезона, печелейки първия турнир от Големия шлем - Australian Open, Яник Синер го изпрати по сходен начин, след като напълно заслужено стана шампион и в последната надпревара от Шлема за годината, а именно US Open. Световният №1 бе безкомпромисен и удължи американската мъка, превръщайки е в първият италианец с титла в Ню Йорк - това стана факт след 6:3, 6:4 и 7:5 срещу местния любимец Тейлър Фриц.

Така домакините продължават чакането да имат свой шампион на провеждащия се във "Флъшинг Медоус" турнир, след като за последно Анди Родик донесе титлата на Щатите. А това се случи през далечната вече 2003 година.

23-годишният Синер пък изпраща изключителен сезон, който бе белязан и от допинг скандал, но в който все пак личат две титли от Шлема, полуфинал на "Ролан Гарос", както и общо шест спечелени финала - стопроцентова успеваемост.

Освен трофеите от Мелбърн и Ню Йорк, Яник спечели и в Ротердам, Маями, Хале и Синсинати.

Колкото до финалната среща - драмата и интригата определено липсваха. Синер проби още в първия гейм на мача, а в остатъка от първият сет спечели подаването на съперника си още два пъти, за да поведе след 6:3 и 42 минути тенис.

Синер бе на невероятно ниво, като огромна част от отиграванията му буквално изглеждаше перфектна с топки, пратени точно на линиите. Втората част бе малко по-оспорвана, като бе решена от пробив в десетия гейм и съответно 6:4 в полза на Синер. Това бе и единственият брейк пойнт в този сет.

Фриц сякаш най-сетне повярва, че може да се върне в мача, след като първи проби - в седмия гейм на сет №3, ала Яник се възстанови, за да изравни до 5:5 с още един брейк, а в крайна сметка стигна до трофея след 7:5 и серия от четири последователни гейма на финалната права.