Григор Димитров не успя да се класира за осминафиналите на Australian Open, след като допусна изненадващо отпадане от 69-ия в света португалец Нуно Боржеш.

Дватамата изиграха маратонски двубой, който в крайна сметка бе загубен нелепо от българина след 7:6, 4:6, 2:6, 6:7 и над 3-часова битка на корта.

ВИЖТЕ ТУК ГАЛЕРИЯ ОТ ДВУБОЯ>>>

За съжаление на стотиците български фенове по трибуните.

Това е първа победа на Боржеш срещу играч от Топ 20 (Григор е под номер 13 в ранглистата). А победителят призна след двубоя, че никога не е играл пред толкова фенове и това е върхът в кариерата му.

За Гришо пък остава разочарованието, че поднесе първата голяма сензация на Australian Open, но с негативен знак.

ПЪРВИ СЕТ

Боржеш сервира пръв в двубоя и взе без проблеми подаването си, повеждайки с 1:0 в геймовете. Димитров отговори със същото и експресно изравни за 1:1. В третия сет Григор стигна до 30:30 и опита да изостри играта с повече риск, но не успя да пробие и Боржеш поведе с 2:1.

Getty Images

Отговорът на Гришо бе безкомпромисен - лесен сервис гейм и 2:2, после и португалецът отново взе своето - 3:2. Двамата продължиха да вървят гейм за гейм, без да се стига до шансове за пробив.

При 5:4 за португалеца Григор трябваша да сервира за оставане в сета, като допусна изоставане в ключовия гейм с 15:30. В критичния момент хасковлията обаче показа здрави нерви и издържа на офанзивата от съперника и изравни за до 5:5.

В 11-ия гейм Григор вдигна сериозно оборотите и с прекрасни отигравания докара резултата до 40:40. Боржеш обаче устоя и поведе с 6:5. Димитров не трепна и спечели подаването си, като така тайбрек трябваше да реши изхода на първия сет.

Там опитът на българина си каза думата, за радост на българските фенове по трибуните. При 3:3 точки в тайбрека Гришо успя да пречупи съперника, който направи сериозни грешки. Така Димитров стигна до 3 сетбола и не сбърка - 7:6 в тайбрека и 1:0 при сетовете.

ВТОРИ СЕТ

Димитров започна солидно втория сет с безпроблемен сервис гейм за 1:0. При сервиса на португалеца Гришо имаше две възможности за пробив, но не успя да се възползва и така геймовете бяха изравнени - 1:1. Гришо взе без проблеми подаването си и поведе с 2:1.

В четвъртия гейм Димитров успя да притисне съперника си, който отново показа колебания. Португалецът сбърка в ключови моменти, но отново издържа и не допусна пробив - 2:2.

Пробив за португалеца! В петия гейм ситуацията се повтори, но огледално. Боржеш стигна до шанс за пробив, но не сбърка, повеждайки с 3:2. Изненадващ развой предвид случилото се в двубоя досега. За съжаление, пробивът бе затвърден и португалецът поведе с 4:2. Гришо бързо се събра и си взе подаването, намалявайки до 3:4.

Ключов осми гейм. Българинът имаше 4 чудесни шанса да върне пробива, но не успя. Така в крайна сметка португалецът спечели подаването си и поведе с 5:3. Гришо експресно спечели подаването си за 4:5, като трябваше спешно да върне пробива, за да не загуби сета.

Уви, мощният сервис на португалеца беше ключов и спечели с 6:4, изравнявайки сетовете до 1:1. Определено част, за която българинът може да съжалява, защото изпусна отлични възможности.

ТРЕТИ СЕТ

Пробив! Психологическият срив след загубата на втория сет натежа сериозно за Димитров, който допусна кошмарен свой сервис гейм. В него българинът се оказа догонващ с 0:40, успя да намали до 30:40, но все пак позволи да бъде пробит още в началото на сета - 0:1 за Боржеш.

Португалецът продължи с възходящата линия и затвърди пробива, за да поведе с 2:0. Тежки минути за Гришо на корта.

Нов пробив! Португалецът усети това и продължи да натиска, като стигна до нов пробив - 3:0. Сериозни психологически проблеми за българина, който сбърка елементарни топки. Кризата продължи и в четвъртия сет, в който Боржеш не даде нито точка на Гришо и поведе с 4:0. Чак в петия гейм хасковлията показа индикации за стабилизиране на играта и намали до 1:4.

Боржеш обаче продължи със силното си подаване и поведе с 5:1. Гришо намали до 2:5, но португалецът продължи с безкомпромисното си представяне и затвори сета с 6:4.

ЧЕТВЪРТИ СЕТ

Преди старта Гришо отиде до съблекалнята, за да се опита да се концентрира. Това явно даде резултат, защото на свое подаване българинът бе солиден и поведе с 1:0. За кеф на мощната родна агитка по трибуните, която веднага го окуражи с възгласи "Българи юнаци!".

Пробив за Димитров! Хасковлията видимо се ядоса на корта и заигра по-рисково, притисна съперника си, който този път не издържа. Геймът продължи над 10 минути, бе пълен с обрати, Гришо имаше 5 пропуснати шанса за пробив, но от шестия път успя - 2:0.

Това сякаш даде крила на българина, който веднага след това взе без никакви проблеми подаването си и поведе с 3:0. Кризата е преодоляна!

След това Гришо даде на съперника експресен сервис гейм за 3:1, след което взе своя - 4:1. Последва нова бърза размяна, с която резултатът стана 5:2. Португалецът върна един гейм за 3:5.

Португалецът върна пробива! И когато всички очакваха Григор да затвори сета, се случи обратното - българинът позволи на Боржеш да върне пробива и да намали до 4:5, а след това и да изравни до 5:5.

Изключителен единадесети гейм. Григор успя да спечели разиграване дори със скъсан кордаж на ракетата си! И в крайна сметка поведе с 6:5, отново поставяйки под напрежение опонента си. Боржеш издържа и отново тайбрек трябваше да решава изхода на сета.

Тайбрекът се превърна във влакче на ужасите с множество обрати, като в крайна сметка португалецът ликува.