Спортната редакция на Dir.bg в поредица ще ви припомни най-важните събития в десетилетието, което ще затворим след броени дни. Ще го погледнем както от българската призма, така и от през тази на световните събития в спорта. От 2010-а насам се случиха няколко фундаментални събития и тенденции.

В началото на вече изминаващото спортно десетилетие малко български фенове подозираха, че ще видят свой сънародник в топ 3 на класацията в един от най- популярните и трудни индивидуални спортове - тениса.

За някои Григор Димитров постигна немислими неща в кариерата си, за други той не успя да достигне пиковите си възможности за таланта, който притежава.

Хубавото е, че хасковлията е още на 28 години и ще има много възможности да ни изненадва позитивно. Дори и да не го направи, категорично ще има какво да разказва на внуците си - три полуфинала в Големия шлем, две Мастърс титли и общо осем трофея над главата му, които е трудно да повярваме, че няма да се увеличат.

ВИЖТЕ СНИМКИ ОТ ДЕСЕТИЛЕТИЕТО НА ГРИГОР ДИМИТРОВ >>>

Българският зрител има своя доказан навик да не отдава дължимото на своите успели сънародници и да гледа със скептицизъм, макар и в сферата на спорта. Да се концентрира върху неуспехите, провалите и недостигнатите върхове за сметка на успехите и споделената радост.

Тази тенденция не е чужда и в случая на Григор Димитров, който в очите на някои няма да постигне повече в иначе очертаващата се като страхотна кариера.

Завършва десетилетието като 20-ият най-добър тенисист в света в момента, което постижение, изолирано от всички останали, е достатъчно впечатляващо за роден спортист.

Пиковите моменти на Григор през 2017-а направиха така, че България да говори за тенис с лягането и ставането си. Подобно нещо не се бе случвало от средата на 90-те години, когато Магдалена Малеева бе сред най-добрите в света.

Снимки: Getty Images/Guliver Photos

Онзи период на Григор постави отново България на световната карта в тениса, което само по себе си е достатъчно значимо. Димитров спечели Мастърса в Синсинати и финалния Мастърс в Лондон на осемте най-добри през годината.

Вече има победи над тримата големи, макар че с право получава критики за психологическата си нагласа в мачовете срещу тях. Сломи считаният за най-велик в историята Роджър Федерер на най-голямата сцена на US Open. През 2017-а бе на няколко разигравания от това да подчини Надал на полуфинал на Australian Open. И днес припомня, че това е най-голямата му пропусната възможност.

Григор влезе в десетилетието като №289 в света и тогава бе едва 18-годишен. Първото му влизане в топ 100 дойде на 31 януари 2011-а, когато достигна втори кръг на Australian Open, след като мина и през квалификациите. В последвалите девет години излезе от най-добрите сто само веднъж. През март 2012-а, когато стана №102.

Снимка: Getty Images

Оттогава е неизменен представител на топ 100, което го направи едно от най-популярните и обичани лица в тура от феновете по целия свят. Първото му влизане в топ 10 дойде през юли 2017-а, благодарение на достигането му на полуфинал на "Уимбълдън" след победа на местния любимец Анди Мъри. Има 81 седмици в топ 10, което го поставя на 89-о място във вечната ранглиста.

Вече четвърти пореден сезон завършва в топ 20 на света, което са постигали 61 тенисисти в цялата история на играта. Статистиката може да изглежда твърде обширна, но показва, че Григор има своето постоянство в тура, което не се отдава на много от настоящите му колеги.

Завършва годината с 2 117 523 долара, спечелени от наградни фондове в тениса. Това показва актуализирана справка след последния му мач за сезона, който за него вече приключи. От тях 2 092 433 са влезли в банковите му сметки след мачове на сингъл, а 25 090 долара са заработени на двойки. Гришо докосва кота 20 милиона долара за кариерата си и е почти сигурно, че ще я мине през следващата година. До момента кариерата на първата ни ракета му е осигурила 18 020 217 долара, с което той е №27 в цялата история на играта. Той има късметът да е в много добър период за тениса, в който наградните фондове се увеличават, а популярността на играта никога не е била толкова голяма.

Няма съмнение , че последните му две години са най-слабите откакто се установи като голям играч реално в това десетилетие. Но категорично тази 2019-а беше най-неубедителната, тъй като освен двата престижни полуфинала, Григор записа на сметката се едва две други достигания до четвъртфинал, в които отпадна - Бризбън (Австралия) и Ченду (Китай).

Двата полуфинала в края на годината карат много от нас да вярваме, че Григор все още е сред най-големите и когато играта му върви, може да победи всеки един. Стори го с Роджър Федерер, стори го и с Доминик Тийм - определено двете му най-големи победи тази година.

Вече има 300 победи в ATP тура, което е едно от значимите му постижения през това десетилетие. В тях се утвърди като един от играчите с най-атрактивен стил и неизменен източник на запомнящи се разигравания, които обикалят видео платформите в интернет.

За добро или лошо, в Лайф сцената също винаги е на преден план. Любимец е на женската аудитория, а връзките му с Мария Шарапова и Никол Шерцингер го направиха сред най-обсъжданите светски спортни личности не само в България, но и по света. Десетилетието не му донесе сформиране на семейство или бащинство, но в следващото вероятно го очакват позитивни моменти и в това отношение.

Едно е сигурно - Григор има още много за вършене на корта и може да се окаже, че не сме видяли най-доброто от него. Надяваме се първата половина на идващото десетилетие да ни накара отново с трепет да очакваме мачове с негово участие в най-големите турнири.

Снимка: Twitter