Димитър Кузманов изигра фантастичен мач, за да победи белгийския ветеран Стив Дарси на ATP Cup с 6:0, 6:3 и да даде аванс на българския отбор.

И в най-смелите си мечти не сме очаквали пловдивчанинът да се представи по този начин срещу бившия световнен №38, който до момента имаше две победи на сингъл в надпреварата. Така при победа на Григор Димитров над Давид Гофен България ще се класира на четвъртфинал срещу домакина Австралия.

ВИЖТЕ СНИМКИ ОТ МАЧА >>>

Кузманов беше безгрешен и отчая съперник, който е свикнал с големите битки и който преследваше задължителна победа, за да запази шансовете на белгийците за класиране.

Българинът спечели първия сет на нула и игра като същински терминатор като грешките му бяха изключителна рядкост. Подобно представяне в едва втория му мач от кариерата в ATP подсказва, че разликата от 217 места между него и Дарси е само число.

Като аутсайдер на букмейкърите и с тежестта, че България търси победа, Димитър не показа никакво притеснение срещу съперника, който планира да се пенсионира след тазгодишния Australian Open. Може и да преосмисли участието си на турнира след срама който бра в първия сет.

На Димитър му се наложи да спасява точка за пробив още в първия си гейм, но го направи хладнокръвно. Последва фантастичен втори с пробив на нула след две красиви отигравания. Вторият пробив означаваше комфортен аванс от 4:0, а след това Мико спаси възможност с великолепно разиграване от 33 удара, завършило с майсторска къса топка. Не свали темпото и бе настроен за сет на нула, който завоюва с трети пробив.

Не се разсея за втория сет и започна по същия начин, макар че изпусна аванс от 30:0 на сервис на Дарси. Белгиецът взе първото си подаване. До 2:2 всичко вървеше нормално, но българинът изигра много слаб гейм с три непредизвикани грешки и даде пробив на съперника. Успя обаче да го върне моментално след едно разиграване от друго измерение с 36 удара. Пловдивчанинът бе на гребена на вълната и трудно можеше да бъде спрян.

Нов пробив и лесен гейм на сервис означаваха категоричен успех.

"Преживявам мечтата си всеки ден. Както аз, така и целият отбор. Ние сме тук, даваме най-доброто от себе си. Борих се от първата до последната точка. Нямаше значение резултата.

Не може да бъде описано чувството и емоцията. Това е различно състезание. Тенисът е индивидуален спорт. По принцип ние играем за себе си. Но когато играем за страната, има много повече страст. Благодаря на феновете, на зрителите.

Това, което ATP направи е страхотно за нас и тениса. Знаехме фактите преди да стартират мачовете. Малко ни остава да се класираме. Както каза Григор в съблекалнята преди да започнем - трябва да дадем най-доброто. Никой не очакваше да бием Веикобритания. Вярваме и продължаваме да се борим.", заяви той след мача.