Българските таланти Адрияно Дженев и Елизара Янева започнаха с победи на Откритото първенство на Австралия.

Двамата се класираха за втория кръг в надпреварата за юноши и девойки, където България е представена от рекорден брой тенисисти.

При юношите 17-годишният Адрияно Дженев показа страхотен характер и победи с 6:3, 2:6, 7:6 (10-7) Кайлън Бигун от САЩ. Срещата продължи 2 часа и 22 минути.

Дженев поведе с 3:0 и спечели първия сет с 6:3. Във втората част Адрияно изостана с 1:5 и Бигун изравни сетовете. В третата решителна част нямаше пробиви и се стигна до тайбрек. В него българинът поведе с 9-7 точки и от първата си възможност затвори мача в своя полза.

При девойките 15-годишната Елизара Янева победи Елия Даниелс от Канада с 6:1, 7:5. Срещата продължи 66 минути. Янева спечели пет поредни гейма от 1:1 до 6:1 в първия сет. Във втората част българката спечели три поредни гейма от 4:5 до 7:5.

По-късно днес Илиян Радулов (17 години, №2 в схемата при юношите) ще стартира с мач срещу Юта Томида от Япония. При девойките Йоана Константинова (15 г.) и Росица Денчева (15 г.) ще изиграят първите си срещи утре срещу №13 в схемата Рана Стойбер от Великобритания и №10 в схемата Лука Удварди от Унгария, съответно.

Треньор на родните таланти в Мелбърн от страна на Българската федерация по тенис е Пресиян Коев.