Новак Джокович продължава да потвърждава, че не се намира в най-добрата си спортна форма, но въпреки това ходът му на Australian Open не бе спрян.

Световният №1 постигна втора поредна трудна победа в турнира, като надви австралиеца Алексей Попирин с 6:3, 4:6, 7:6(4), 6:3.

Подобно на мача с Дино Прижмич, Джокович отново даде сет, но този път имаше реална заплаха да загуби и втори, като в рамките на третата част при резултат 1:1 сета трябваше да спасява цели четири сетбола.

Попирин, който преди мача каза, че Ноле е просто един играч, даде поводи да мислим, че може да поднесе сензация, но бе пречупен в тези ключови моменти. В четвъртия сет тотално се предаде и нямаше шанс да прати двубоя решителна пета част. На миналогодишния шампион помогна и невъздържаното поведение на публиката, като няколко пъти той влезе в словесна разправа с тях. Това го надъха допълнително.

В следващия кръг Джокович ще играе с аржентинеца Томас Мартин Ечевери, който се представя много впечатляващо до момента. Той последователно отстрани с 3:0 двама ветерани - Анди Мъри и Гаел Монфис. През миналата година загуби два мача срещу Ноле - в Рим и Париж.

Със сигурност за световния №1 предстои много трудна битка, особено ако има физически проблеми. Днес изглеждаше, че се появиха такива в рамките на втория сет, а освен това сърбинът често си бършеше носа със салфетка, като коментаторите на Евроспорт подсказаха, че е настинал.

Първият сет се разви по благоприятен начин за Джокович, макар още в началото съперникът му да да показа самочувствие. При 2:1 в своя полза сърбинът изпусна два брейкбола, а при 3:2 още един. Сервираше перфектно обаче и това му даде възможнст да продължи да поставя под напрежение сервиса на Попирин. Това в крайна сметка даде резултат за 5:3, като след това сърбинът затвори сета безпроблемно. В цялата част той даде само три точки на своето подаване.

Втората обаче рязко промени ситуацията на корта. Попирин направи силен гейм и проби за 3:1, а след това имаше по-трудната работа - да затвори сета. При 5:3 той сервираше за спечелването му, но тогава Джокович показа своята воля и върна пробива. Последва обаче кошмарен негов гейм, при който изостана с 15:40. Първият сетбол беше спасен с ас, но при вторият Попирин го прехвърли великолепно и взриви публиката.

В началото на третия сет австралиецът също играеше много силно, но Джокович успяваше да печели подаванията си. До 5:4 в полза на австралиеца не се стигна до нито една възможност за пробив за двамата. Това се промени в следващия гейм, когато Попирин поведе с 40:0 след три непредизвикани грешки на сърбина и имаше цели четири сетбола, но Ноле пак се вдигна от мъртвите, за да ги отрази. Последва тайбрек, в който световният №1 показа най-добрата си игра и го спечели със 7:4 след много качествени разигравания.

В четвъртата част Попирин сервираше равностойно до 2:3, когато направи много грешки и допусна пробив. В следващия си сервис гейм пък изостана с 0:40 и успя да се измъкне, но Джокович довърши започнатото, затваряйки мача с гейм на 15.