Новак Джокович може да е на 36 години, но това по никакъв начин не му попречи да се разправи в три сета с Бен Шелтън от САЩ, който ще навърши 21 след точно месец. Сръбската суперзвезда и носител на 23 титли от Големия шлем, ознаменува с победа и класиране за десети финал на US Open своя мач №100 в Ню Йорк - 6:3, 6:2 и 7:6(4).

Балансът на Ноле? 87 победи и едва 13 поражения, както и три титли. Само трима други тенисисти могат да се похвалят с поне 100 двубоя в Ню Йорк - Джими Конърс (115), Роджър Федерер (103) и Вик Сейшъс (102).

За Джокера това бе полуфинал №47 в Шлема - повече от който и да било друг играч в историята. Освен това той се класира за четвърти финал в най-големите турнири в рамките на тази календарна година, като не успя да спечели единствено на "Уимбълдън".

На "Артър Аш Стейдиъм" Джокович за пореден път показа неоспоримата си класа, като поведе със сет разлика след само 35 минути тенис. Сърбинът проби младия си американски опонент в шестия гейм на първата част, а това му бе напълно достатъчно да поведе след 6:3.

Във втория сет той даде на младока само два гейма, като този път проби два пъти - първо за 3:2, а после и за 5:2, като без проблем затвори частта при 6:2 в своя полза.

Шелтън, за когото това бе едва седми мач на Откритото първенство на САЩ и съответно дебютен полуфинал в Шлема, даде всичко от себе си в третия сет, като стигна до първия си пробив в мача за 4:4, a след това го затвърди и дори имаше сетбол, отразен от Новак. В крайна сметка световният №2 изравни до 5:5, a след като изглеждаше омърлушен в последните разигравания, успя да пробие и да дръпне с 6:5.

Последваха проблеми с началния удар на Ноле и нова възможност за брейк на сметката на Шелтън, която не бе материализирана, а Джокович стигна до мачпойнт, но не успя да го реализира, допусна пробив и така се стигна до тайбрек.

Там той взе първото подаване на противника и поведе с 3:0, а после увеличи преднината си до 5:1, но допусна намаляване до 5:4. След това успокои ситуацията, стигайки до 6:4, като след атрактивно разиграване размаха пръст на публиката, сякаш за да покаже кой е шефа. И при втория си мачпойнт не сбърка - 7:6(4) и нов финал. Почти 2:45 часа след началото на двубоя.

В неделя Джокович ще се изправи срещу Карлос Алкарас (Испания) или Даниил Медведев (Русия).