Новак Джокович се класира за деветия си финал на Australian Open и ще играе за титла №9 в надпреварата и 18-та в Големия шлем.

Сърбинът сложи край на приказката на руснака Аслан Карацев, като го победи за два часа в полуфиналите - 6:3, 6:4, 6:2.

Световният №1 набра най-голямата си скорост преди големия финал, в който ще играе със Стефанос Циципас или Даниил Медведев.

Карацев игра в дебюта си в основна схема от Големия шлем и шокиращо стигна до полуфинал, но не успя да покаже магията си от мачовете с Диего Шварцман, Феликс Оже-Алиасим и Григор Димитров. Просто срещу себе си имаше безмилостен съперник, който не премести крака си от педала на газта.

Сърбинът имаше колебания в сервирането си като допусна пробиви в края на втория сет и средата на третия, но водеше убедително в хода на почти целия мач.

Спечели първата част с пробив за 4:3, като преди това и двамата нямаха нито една възможност на подаване на съперника. Във втората част Новак направи два поредни пробива и поведе убедително с 5:1, но изненадващо вместо да завърши сета допусна на свой ред пробив и резултатът след това стана 5:4. Все пак в дълъг последен гейм, в който изпусна два сетбола, успя да затвори.

В третата част Джокович се чувстваше най-комфортно, тъй като я започна с пробив. След това допусна изравняване до 2:2, но до края спечели всичките геймове, за да спечели с 6:2.

Това беше едва втората му трисетова победа в турнира, като само в откриващия кръг победи така Жереми Шарди. Днес успя да вкара 17 аса и общо 30 печеливши удара. Непредизвиканите му грешки бяха 14, докато съперникът направи два пъти повече.

Този път нямаше следи от контузия за световния №1 и изглежда той ще е напълно подготвен за големия финал в неделя.

За Карацев, който беше непознат за световната тенис общественост, остава незабравим спомен. От понеделник 27-годишният руснак ще се изкачи със 72 места в ранглистата до №42.