Тенисът ни предложи нов мач-бижу в съботната вечер, а сезонът на клей чупи всякакви стереотипи, наложени в последните години.

Краля на клея Рафаел Надал отпадна на полуфинал в Мадрид, повален от Стефанос Циципас с 4:6, 6:2, 3:6 за 2 часа и 36 минути. Така Рафа няма да може да преследва шестата си титла на любимия, домакински турнир върху настилката, която се е превърнала в символна за неговия успех.

Надал - невероятно, но факт - още няма финал през сезона на клей. Това е третото му отпадане на полуфинал след Барселона и Монте Карло. Световният №2 пропусна да си осигури и 50-о участие на финал в "Мастърс" сериите, но може да го направи на започващия от днес турнир в Рим.

Циципас няма защо да гледа толкова напред, днес от 19,30 ч му предстои финал срещу Новак Джокович в Мадрид. Мачът ще се предава по MAX Sport 1.

Гръцкият младеж, който през януари би Роджър Федерер на Откритото първенство на Австралия, вече е утвърден играч от топ 10. 20-годишният Циципас започна седмицата като номер 8 в ранглистата, но от утре ще е седми (при поражение от Ноле днес) или шести (при спечелен финал).

Той напълно си заслужи мястото в мача за трофея, след като оцеля срещу най-добрия на клея.

Гъркът започна ударно и проби три пъти Надал в първия сет. Испанският Матадор върна два от пробивите и мачът бе драматичен. При 6:4 авансът бе за Стефанос.

Отговорът бе светкавичен - безкрайно мотивиран и гледащ лошо Надал прегази съперника с 6:2 във втория сет, без да му даде точка за пробив и печелейки четири поредни гейма от 2:2.

По всичко личеше, че нещата отиват към логичен изход, но Циципас отказа да се подчини на сценария.

Рафа изпусна ключов момент, когато при 15-40 не финализира пробив още на старта на третия сет, след което допусна такъв при 2:2. Последва и още един - вече за 5:2 в полза на Циципас, когато обаче Надал върна пробива. След три пропуснати мачбола, световният №8 затвори мача с 6:3, като само третата част продължи 1 час и 1 минута!

"Тази победа е всичко за мен, наистина невероятно - клатеше глава Циципас. - Рафа не ти дава много възможности, бях на предела на концентрацията, за да не пропусна нито една. Трябва да успея да се подготвя за същото срещу Джокович, защото ме чака огромна физическа и психологическа битка."

Ноле е категоричен фаворит на букмейкърите при ставки около 1.40 за негова победа днес. За Циципас те са около 3.20.