Дългоочакваното голямо завръщане на Роджър Федерер на любимия му "Уимбълдън" приключи с отпадане на четвъртфиналите. Маестрото изненадващо не взе сет на Хуберт Хуркач и загуби с 3:6, 6:7, 0:6 от поляка.

Преди турнира световният №18 Хуркач никога не бе преодолявал втория кръг в турнир от Голям шлем, а сега взе скалповете на Даниил Медведев и Роджър Федерер, за да бъде част от полуфиналите.

Там Хуркач ще срещне победителя от мача между Матео Беретини и Феликс Оже-Алиасим. Който и да е той, изглежда турнирът се нарежда по невероятен начин за Новак Джокович, след като го очаква доста неочаквана компания в топ 4.

Най-шокиращото днес не бе загубата, а начинът, по който дойде тя. Особено този последен сет на нула. Нещо, което не виждаме всеки ден срещу Маестрото. Със сигурност не е начинът, по който той трябваше да напусне турнира.

През новия век само един играч бе слагал "геврек" на Маестрото. Това бе Рафа Надал по време на финала на "Ролан Гарос" през 2008-а.

Иначе през целия турнир Маестрото приковаваше цялото внимание не само, защото е безспорният любимец на феновете, но защото сякаш цялата му подготовка бе насочено към това завръщане на "свещената трева".

След толкова месеци далеч от кортовете и само няколко мача, при това далеч от познатото ниво, мнозина очакваха чудеса от него на "Уимбълдън". Очевидно обаче той не бе в оптимална форма и силите му стигнаха до четвъртфинал.

Снимка: Getty images

Още с началото на мача се видя, че Хуркач е по-свежият на корта, а със мощните си форхенди и сервиси, той доста сериозно затрудняваше Маестрото.

Още в четвъртия гейм Хуркач повече с 40:0 при сервис на Федерер и макар тогава да пробив да не се стигна, това се случи два гейма по-късно. Полякът поведе с 4:2, което му бе достатъчно, за да затвори сета с 6:3.

Вторият сет тръгна доста подобре за Федерер. Той осъществи пробив, но за съжаление последва необичаен срви в играта му, като в средата на сета той отново изостана с 0:40 на свой сервис и този път не обърна. Допусна пробив, а нещата отидоха към тайбрек.

В него мощните сервиси на Хуркач му помогнаха за успеха със 7:4.

А третия сет бе тъжна гледка за милионите фенове не само на Маестрото, но и на тениса. Никой не иска да вижда как този голям шампион губи с 0:6 гейма от Хуберт Хуркач. Това обаче бе действителността на Централния корт на "Уимбълдън".