След 14-месечно отсъствие от корта Роджър Федерер се завърна с победа на турнира в Доха.

В мач от втория кръг швейцарецът, който е трикратен носител на титлата , победи със 7:6(8), 3:6, 7:5 британеца Даниел Еванс. Срещата бе много равностойна и продължи близо два часа и половина.

Липсата на игрова практика у поставения под номер 2 в схемата Федерер пролича особено ясно във втория сет, в който той допусна ранен пробив, който не успя да върне. Въпреки това обаче швейцарецът показа и предполагаемата за 20-кратен шампион в "Големия шлем" класа. Той бе по-съсредоточен в най-важните моменти на първия и третия сет, като в първия спаси сетбол на Еванс в тайбрека, а в последния си позволи и лукса да пропусне един мачбол в десетия гейм.

Съперник на Федерер на четвъртфиналите ще бъде грузинецът Николоз Басилашвили, който се наложи с 6:2, 6:2 над тунизиеца Малек Джазири.

За четвъртфиналите се класира и водачът в схемата Доминик Тийм. Австриецът срещна сериозни трудности срещу полуфиналиста от Откритото първенство на Австралия Аслан Карацев, но все пак се наложи с 6:7(5), 6:3, 6:2.

Тийм загуби първия сет, въпреки че водеше с 5:2 точки в тайбрека, но това не му повлия негативно и той показа защо заема четвърто място в световната ранглиста. Австриецът направи пробив за 2:0 във втория сет, който му осигури впоследствие и изравняване на резултата, а в третия поведе на бърза ръка с 5:1 гейма, което предреши срещата.

За място на полуфиналите Тийм ще играе с испанеца Роберто Баутиста-Агут, който спечели с 6:4, 6:3 срещу Александър Бублик от Казахстан.

На четвъртфинал, но без игра се класира и шампионът за 2020 година Андрей Рубльов. Руснакът въобще не излезе на корта, тъй като съперникът му Ришар Гаске (Франция) се отказа заради травма. Място на четвъртфиналите намериха още четвъртият в схемата Денис Шаповалов от Канада и американецът Тайлър Фриц, които ще играят един срещу друг в следващия етап.