Роджър Федерер отпадна от четвъртфиналите на Мастърса в Мадрид, първи негов турнир на клей от три години насам.

Маестрото допусна обрат и загуби от Доминик Тийм с 6:3, 6:7, 4:6, в драматичен мач продължил 2 часа и 1 минути.

Австриецът бе фаворит преди срещата, а и с основание. Все пак той е смятан за най-силния играч на тази настилка след Рафа Надал, срещу когото записа победа преди седмица в Барселона.

Двубоят обаче започна по-добре за Федерер, който проби още във втория гейм.

Маестрото спокойно съхрани аванса си и не даде шанс на Тийм, печелейки сета с 6:3.

Вторият сет бе доста по-различен и Доминик Тийм изглеждаше много опасен на любимия си клей.

Австриецът на пет пъти стигна до шанс за пробив, но опитният Федерер се справяше, за да докара нещата до тайбрек.

А какъв тайбрек само изиграха двамата. Макар Федерер да поведе с 3:0, той не успя да се възползва от преднината си.

Маестрото трябваше да спасява пет сетбола на противника, но и пропиля две точки за спечелване на мача на своя сметка.

В крайна сметка радостта бе за Тийм, който взе тайбрека с 13:11.

Това подейства страхотно на Тийм, който в началото на третия сет пропиля два брейкбола. При втория сервис гейм на Федерер обаче, австриецът поведе с 40:0 и грешка нямаше - пробив.

Федерер не се предаваше, опитваше всячески да се върне в мача и го стори в точния момент. В седмия гейм той успя да излъже противника и да докара нещата до 4:4.

Сякаш щеше да има нов тайбрек, но Тийм шокира Федерер и зрителите в Мадрид.

Той поведе с 40:0 още в следващия гейм и се възползва от втория си брейкбол за 5:4.

Оставаше само австриецът на затвори мача и той го направи без напрежение, за да намери място на полуфиналите, където го очаква световният №1 Новак Джокович.