Григор Димитров тръгва към десетата си титла от ATP тура днес, когато ще се изправи срещу Яник Синер на финала на Мастърс турнира в Маями. Началото е в 22:00 часа българско време, а предаването ще е на MAX Sport 1 HD.

Първата ракета на България стигна до големия двубой след страхотни победи над трима играчи от топ 10 - Хуберт Хуркач (№9), Карлос Алкарас (№2) и Александър Зверев, който е пети в ранглистата. Седмицата на Гришо е като в сънищата, връщайки лентата към 2017-а, когато той стигна до третата позиция в световния мъжки тенис с постоянство и страхотна класа.

ОЩЕ ПРЕДИ ФИНАЛА С ВИДЕО>>>

Григор се цели във втора титла от сериите Мастърс 1000, след като спечели тази в Синсинати преди 7 години. В края на миналия сезон първата ни ракета загуби в Париж от Новак Джокович финал на надпреварата от същата категория. Още през есента на 2023-а тенденцията бе видна - Димитров е намерил формулата и формата му е впечатляваща.

През 2024-а това е ясно видимо и на корта, и в статистиките. С актив от 20 победи и 4 загуби за годината, българинът е категорично сред най-силните играчи като моментно състояние.

Проблемът? Че насреща е най-добрият за годината тенисист.

Яник Синер спечели 21 мача и загуби само един (от Алкарас на полуфинал в Индиън Уелс), като по пътя прибра титлата от Australian open и тази в Ротердам.

Италианецът също има само една титла от Мастърс сериите, а в Маями ще играе финал за трети път. През 2021-ва го загуби от Хуркач, а преди 12 месеца - от Даниил Медведев, когото сега победи на полуфинал.

Независимо от резултата тази вечер, Григор си подпечата завръщането в топ 10 от понеделник.

Въпросът е дали ще е №9 (при поражение) или №7 (ако спечели финалния мач). С успех довечера пък Синер ще се озове на втора позиция в ранглистата, изпреварвайки Алкарас.

Интересен въпрос на репортер имаше на пресконференцията на Гришо преди финала.

"Смятате ли, че нямахте късмет като бяхте част от ерата на Федерер, Надал, Джокович и Мъри? Защото в тези 10-15 години можеше да постигнете много повече титли и успехи без тях?"

Отговорът на първата ни ракета:

"Всъщност, точно обратното. Считан се за щастливец в това отношение. Станах част от ерата на вероятно най-великите играчи. Освен това успях и да ги победя. Дали щях да спечеля повече титли не знам, но цялото изживяване с тези страхотни играчи. Бих казал, че ще съм тъжен, когато всички те спрат да играят.

През годините имах доста четвъртфинални битки, мачове по пътя към финали, точно срещу тях. Може би щях да ида по-далеч в турнирите, ако ги нямаше. Но това е част от моя път в спорта и се радвам, че е бил такъв."

Чакаме финала на Григор Димитров днес в Маями - от 22:00 часа срещу Яник Синер.

Снимка: Getty images