Григор Димитров спечели титлата от ATP 250 турнира в Бризбън!

След страхотна игра във финала българинът вдигна трофея след маратонски сблъсък с датското чудо Холгер Руне - 7:6(5), 6:4.

ВИДЕО РЕПОРТАЖ ОТ ФИНАЛА ВИЖТЕ ТУК>>>

Надпреварата е първа от новия сезон в тениса и е генерална репетиция за Australian Open. Това бе първи спечелен финал за Гришо от ноември 2017-а, като оттогава той се намираше в серия от 3 загубени спора за трофей в тура.

В сблъсъка срещу Руне хасковлията бе безкомпромисен и направи няколко изумителни отигравания, като в нито един момент не допусна спад в играта си, което на няколко пъти накара датчанина да изпада в гневни изблици на корта. В крайна сметка обаче опитът на Гришо се оказа ключов и той ликува в своя общо 18-и финал в кариерата.

Getty Images

Първи сет

Още в първия гейм Димитров успя да спаси два брейкбола за съперника и в крайна сметка спечели подаването си, повеждайки с 1:0. Руне обаче на свой ред отвърна с убедителен сервис и изравни за 1:1.

В третия гейм българинът впечатли с великолепно отиграване на мрежата при 30:15, вдигайки феновете на крака, а след това затвори частта - 2:1. Григор получи чудесен шанс за пробив в четвъртия сет, но след зрелищно разиграване Руне успя да докара резултата до 40:40, след което с два мощни сервиса спечели подаването си за 2:2 гейма.

Хасковлията взе без грижи сервис гейма си за 3:2. След което в шестия гейм отново имаше шанс за пробив, но Руне пак се измъкна и в крайна сметка резултатът бе изравнен за 3:3.

В седмия пък Димитров бе изправен пред огромно изпитание и на свой ред трябваше да спасява брейкпойнт, но демонстрира здрави нерви и оцеля - 4:3. След това двамата си размениха по два безпроблемни гейма - 6:5, а Руне трябваше да сервира за оставане в сета. Датчанинът успя и така всичко трябваше да се реши с тайбрек.

Там Димитров стартира отлично с два минипробива, което вбеси Руне и той започна да беснее на корта. Датчанинът опита да се върне, но Гришо стигна до 3 сетбола. Първите два бяха неуспешни, но от третия опит българинът бе безкомпромисен (7:5) и спечели ключовия и адски оспорван първи сет.

Втори сет

Руне стартира ударно с безкомпромисен сервис и поведе с 1:0.

На свое подаване Григор направи един от ударите на турнира. При 15:30 той трябваше дори да седне на корта, за да отиграе една топка, като в крайна сметка успя да го направи по ефектен начин. А след това затвори гейма и изравни резултата, демонстрирайки наистина впечатляващи неща на корта - 1:1.

Невероятен трети гейм! Маратонски разигравания, 8 пъти двамата стигаха до равенство 40:40, 4 пъти Григор имаше шанс за пробив, но Руне оцеля (с много нерви, молитва към небесата и блъскане на ракетата по корта) и в крайна сметка спечели подаването си. Изключителен тенис в Бризбън! Веднага след това двамата си размениха бързи сервис геймове до 3:3.

Пробив за Гришо! Българинът успя да пречупи съперника си и записа ключов пробив. Димитров поведе с 40:15 при сервис на Руне, датчанинът спаси първия брейкбол, но от втория опит хасковлията бе безкомпромисен. Нещо повече - веднага след това българинът затвърди пробива и поведе с 5:3 гейма, принуждавайки Руне да се бори за оставане в мача. Датчанинът успя и докара резултата до 4:5, като спаси два мачбола. На свой сервис обаче Гришо бе безкомпромисен и затвори мача с 6:4, печелейки абсолютно заслужено и трофея.