Стефанос Циципас хвърли бомбата в петия ден на турнира от сериите АТП 500 в Барселона.

19-годишният грък отстрани третия постаевн Доминик Тийм (Австрия), след победа със 6:3, 6:2 за час и 20 минути игра.

На полуфиналите Циципас ще срещне победителя от сблъсъка между Григор Димитров и Пабло Кареньо-Буста.

Мачът започна с ранен аванс за Тийм от 3:1 гейма, но австриецът стоеше твърде далеч зад основната линия и играеше прекалено пасивен тенис. Циципас се възползва от това и реализира рибрейк, а при 4:3 в своя полза отново достигна до точка за пробив. Форхенд на Тийм бе отсъден в аут, но съдията на стола коригира решението на лайнсмена и третият поставен първоначално се спаси - дюс.

Все пак с двойна грешка австриецът отново предаде подаването си, а Циципас показа хладнокръвие и затвори сета на собствен сервис - 6:3.

Вторият сет стартира с добро сервиране и от двамата, но в петия гейм Тийм допусна серия от непредизвикани грешки и Циципас осъществи нов пробив, с което взе аванс от 3:2.

Това сякаш окончателно прекърши съпротивата на австриеца. Циципас спечели последните 14 точки в срещата и с нов пробив приключи сета и двубоя в своя полза.