Григор Димитров отново показа изключителна проява на характер, за да спечели напрегнат мач срещу Алекс Де Минор на четвъртфиналите на турнира в Ротердам от категория ATP 500.

Българинът триумфира с финален тайбрек - 6:3, 3:6, 7:6(6) след 2 часа и 36 минути игра.

Нашият представител спаси два мачбола в тайбрека и успя да обърне резултата, за да победи своя съперник навръх 24-ия му рожден ден. Мачът беше от фантастично качество, като и двамата показаха най-добрата си игра. Българинът обаче бе малко по-взривоопасен в напрегнатите моменти, включително и в последната точка, която бе изумителна.

ВИЖТЕ РЕПОРТАЖ ОТ МАЧА ТУК >>>

Така Димитров се класира на първия си полуфинал за 2023 година, а там ще срещне един измежду Даниил Медведев и Феликс Оже-Алиасим. Именно Медведев спря българина на последния му полуфинал - този във Виена през миналата година. Като цяло Григор е в серия от 10 поредни загубени полуфинала.

Снимка: AP/БТА

Днес мачът беше едно то тези влакчета на ужасите за феновете на световния №28.

Той спечели първия сет с 6:3 след много солидна игра на сервис, в която спечели 15 от 17-те точки, в които вкара първото си подаване. Успя да пробие за 3:1 и не даде никаква възможност на съперника да се върне в мача.

Съвсем различно обаче бе във втората част. Нивото на Димитров спадна рязко след един удар с ракетата, а нивото на играча с прякор Демона - точно обратното. Австралиецът поведе с пробив и 3:0, като в последния от тези геймове Григор изпусна възможност да се върне. Вместо това Де Минор направи още един пробив и поведе с 4:0, а след това Гришо пак се скъса да пропуска възможности - 0:5.

Играта на българина обаче не бе слаба и това му позволи да вземе два лесни сервис гейма, а освен това да пробие. Така от 0:5 се върна до 3:5, но това не бе достатъчно и сдаде втория сет с 3:6.

Третата част бе много качествена. Де Минор проби за 1:2, но Григор успя да се върне при 3:3 след пробив на нула. После австралиецът изпусна две възможности отново да поведе и до края нямаше нови точки за пробив. Стигна се до тайбрек, в който отново австралиецът започна по-силно. Поведе с 3:0, а след това двамата направиха двойни грешки. Де Минор поведе с 6:3, но изпусна мачбола си след форхенд в аут. Българинът само това чакаше и спаси още един мачбол след дълго напрегнато разиграване. Краят на мача бе белязан от изумителна точка за 8:6, в която Гришо едвам хвана линията.

Така той победи за втори път Де Минор в съперничеството им от общо четири мача.