Григор Димитров отпадна на четвъртфиналите на турнира в китайския град Ченду след драматичен обрат с два тайбрека.

Българинът загуби от Александър Бублик със 7:5, 6:7(9), 6:7(3) в битка, която продължи точно два часа и половина.

22-годишният руснак, който защитава цветовете на Казахстан, заби впечатляващите 35 аса, с което реално обърна мача в своя полза.

Бомбените сервиси на световния №71 разколебаха българина, който изигра много слаб финален тайбрек, като това е поредното му поражение в гейм след 6:6.

Димитров игра много силно в първия сет, когато подобно на мача с Даниел Еванс, стигна до късен пробив. Във втория сет двамата взимаха почти винаги лесно подаванията си и се стигна до драматичен тайбрек, в който хасковлията изпусна два мачбола, а съперникът му два сетбола. В крайна сметка Бублик триумфира с 11:9 точки.

Третият сет започна с ранен пробив на 196-сантиметровия тенисист, който поведе с 4:1. След това реално руснакът подари пробив на българина с двойните си грешки, за да се стигне до нов тайбрек. В него поведе с 5:0 точки и нямаше как да изпусне победата.

В полуфиналите Бублик ще играе с Жоао Соуса (Португалия) или Лойд Харис (ЮАР). Димитров може да съжалява много, тъй като имаше своите шансове да затвори мача по-рано, а и бе останал като най-високо ранкираният играч в надпреварата.

Позитивното за българина е, че в няколко напрегнати момента показа характер, но във формата, в която се намира, трябваше да победи играч от ранга на Бублик.

Последният обаче изигра два от най-силните си сетове в кариерата и заслужи участието си на полуфинал. Емоцията, която показа, примесена с ексцентрично поведение на моменти, му помогна да намери вдъхновение за обрат.

Григор може да излвече както позитиви, така и негативи от цялостното си представяне в Ченду. Играта му бе на нивото, което показа на US Open с малки изключения. Има ги още обаче психологическите проблеми, върху които трябва да работи. Истината е, че трудно печели, ако не води с пробив, а срещу този Бублик бе изключително тежка задача такъв да се постигне.

За Димитров предстои турнира в Пекин от категория ATP500, който започва на 30 септември.