Григор Димитров показа страхотна психика, за да се класира за четвърти път на полуфиналите на турнира в Ротердам от категория ATP 500.

Ракета №1 на България успешно защити точките си от миналата година, като триумфира срещу Александър Шевченко от Казахстан със 7:6(2), 3:6, 6:4 след два часа качествен тенис.

Гришо имаше срещу себе си един много талантлив 23-годишен тенисист, който вчера отстрани Холгер Руне, а днес продължи да играе прекрасно. Руснакът, който представлява Казахстан, сервираше великолепно и може да се каже, че владееше инициативата в голяма част от мача, но българинът беше непоклатим. Резултатът потвърждава забележителната му форма, като това е четвърти полуфинал в последните му пет турнира и общо 52-и в ATP тура. Освен това е лидер по победи през сезона с вече 13.

ВИЖТЕ РЕПОРТАЖ ОТ МАЧА ТУК >>>

Днес се стигна до решителен трети сет, в който двамата сервираха силно, но при 5:4 Димитров изригна със страхотен пробив, който му донесе и крайната победа. Той е на полуфинал за четвърти път след 2013-а (загуба от Хуан Мартин Дел Потро), 2018-а (загубен финал от Роджър Федерер) и 2023-а (загуба от Даниил Медведев).

Сега негов съперник ще е един измежду Алекс Де Минор (Австралия) и Андрей Рубльов (Русия), които излизат във четвъртфинал №2, за да направят повторение на мача си на Australian Open съвсем скоро.

Първият сет днес беше образец за майсторско сервиране и от двамата, като в нито един гейм не се стигна до равенство 40:40 или възможности за пробив. Шевченко беше далеч по-категоричен в своите сервис геймове, като спечели 20 точки и загуби две, но отново се доказа, че това няма никакво значение, когато дойде тайбрекът.

Там напрежението застигна световния №57 и той направи огромна грешка при 1:1 точки, с която донесе мини пробив за съпенрика. След това при 2:4 прати топката в аут за още един и после Григор спокойно затвори тайбрека със 7:2 след две точки на сервис.

Вторият сет беше много по-интересен за гледане, въпреки че Шевченко поведе на бърза ръка с 3:0, след като реализира първата си точка за пробив във втория гейм. Той продължи да сервира изключително добре и изглеждаше, че ще спечели частта лесно. Григор обаче се закачи в сета с три добри сервис гейма.

Голямата драма дойде при 3:5. Тогава Гришо първо отрази два сетбола, а после за съжаление пропусна първите си две възможности за пробив в мача. Шевченко не успя да се възползва от още два сет бола и на петия реши да играе ва банк - изпълни втори сервис като първи и това му донесе триумфа с 6:3.

В решителния трети сет нещата от първия се повториха, като двамата продължиха да сервират великолепно. Отново не се стигна дори до равенство 40:40, а нещата се приближаваха все повече до още един тайбрек. Това обаче не притесни Григор, а даже напротив. Напрежението се прехвърли в полето на Шевченко и той се провали при сервирането си при 4:5. Няколко хубави топки от българина го пречупиха за решителен пробив и 4:6.