Григор Димитров не успя да се класира за първи път в кариерата си на четвъртфиналите на "Ролан Гарос".

Българинът не направи поредно добро представяне на турнира след трите си чисти победи и отстъпи категорично на Александър Зверев с 0:3 сета - 1:6, 4:6, 3:6 след 2 часа и 20 минути.

Нашият представител изпусна твърде много възможности да накаже своя съперник, особено във втория сет, когато можеше да поведе с 5:2 и два пробива. Вместо това допусна обрат и загуби сета, а както често се случва, рухна и в третия след още изпуснати възможности за пробив.

Общо в целия мач Григор реализира два пробива от цели 16 възможности, което е твърде недостатъчно срещу играч като Зверев. Хасковлията закръгли непредизвиканите грешки на 50, като са почти двойно повече от тези на опонента. Освен това и уинърите бяха по-малко - 14 срещу 24. Германецът прави пореден силен "Ролан Гарос" и ще играе срещу аржентинеца Томас Ечевери, който отстрани след 3:0 сета Йошихито Нишиока. Трудно е да си представим, че Зверев няма да е полуфиналист.

Първият сет днес трудно можеше да е по-кошмарен за Димитров. Той започна самия мач с две двойни грешки и бе светкавично пробит от съперника. На всичкото отгоре Зверев играеше великолепно и само изчакваше неточностите на съперника. Последва нов пробив за 3:0 след фантастичен форхенд на германеца, с който затвори гейма. Той тормозеше Григор и с няколко къси топки. Поведе с 4:0 и чак тогава българинът спечели първия си гейм. До края обаче Зверев беше безпощаден. С първи сервис не даваше никакви възможности за пробив, а вместо това постигна трети след страхотни ретури в последния гейм - 6:1.

Вторият сет не може да се каже, че започна толкова солидно за Зверев. След два разменени сервис гейма, германецът имаше сериозни колебания в третия, когато направи грешки от бекхенд и форхенд и донесе първи две възможности за пробив пред българина. Само че ги отрази с много качествено сервиране. Това не смути Григор, а даже напротив. Той спечели най-лесния си сервис гейм след това, за да последва фантастична негова игра и пробив за 3:2. Във въпросния гейм спечели супер класни разигравания и вече се чувстваше перфектно на корта.

Зверев обаче показа класата си в следващия и гейм и поведе с 40:15, но прекрасната игра на Григор продължи и той отрази възможностите с много труд. Последва още един ключов гейм, който натрупа изпуснати възможности пред българина. Съперникът му отрази общо четири и както често става - в следващия гейм той самия проби и то на нула. Влезе в серия от 14 поредни спечелени точки и водеше с 5:4, 40:0. Григор отрази четири сетбола, но в петия прошка нямаше.

Третият сет беше още по-неприятен за гледане от първия. Григор на два пъти водеше с 40:0 на сервис на съперника, но въпреки това не успя да пробие, като изпусна седем възможности, а Зверев грабна още първата и поведе с 3:0 гейма. След това обаче играта на Зверев рухна, като той направи потресаващ гейм за 2:3 с две двойни грешки. Това даде импулс на Димитров, който пък на свой ред спечели три поредни гейма до 3:3. Това обаче беше последната му радост в мача, защото Зверев отново проби и то с лекота за 5:3. После довърши започнатото за чиста победа.

Загубата е четвърта поредна за Димитров срещу германеца при общо пет мача в тяхното съперничество. Отпадането на осминафинал е второ в неговата кариера и върхово постижение, като ще му донесе 90 точки за световната ранглиста. С тях той ще се изкачи от №28 най-вероятно до №25 в световната ранглиста.