Григор Димитров отново направи всичко възможно да спре сърцата на българските фенове с изключително драматичен мач в четвъртфиналите на турнира в Мелбърн.

Българинът е полуфиналист след луди 2 часа и 47 минути срещу нидерландеца Ботик ван де Зандсхулп - победа с 6:7(5), 6:0, 7:5.

Срещата беше истински трилър, особено в последния си сет, когато Гришо спаси два мачбола, а след това направи пробив след луд 18-минутен гейм. После измъкна последния гейм, въпреки че в него направи две двойни грешки и доближи максимално съперника си до тайбрек.

Някак си стигна до полуфинал, където ще играе с американеца Максим Креси, който е №112 в световната ранглиста. Така той има перфектна възможност да достигне първи финал от четири години, макар и в турнир от категория ATP 250.

А мачът със световния №57 от Нидерландия, миналогодишен четвъртфиналист на US Open, е труден за описване. Преди драматичния последен сет Григор загуби такъв с тайбрек, а след това върза геврек на съперника. Нищо не предвещаваше това, което предстои в края, но то само доказа колко много тези двамата искат победата.

Снимка: Getty images

Качеството на тениса в срещата се увеличаваше с всеки изминал гейм. В първия сет двамата правеха не малко грешки и си личеше, че тепърва набират ритъм за започналия наскоро сезон. Сервираха сравнително добре, но това се промени след четвъртия гейм, когато двамата последователно направиха пробиви. При 4:3 в полза на българина, той изпусна две възможности да поведе убедително и това се оказа решаващо. Стигна се до тайбрек при който нидерландецът бе с една идея по-концентриран и триумфира със 7:5 точки.

Това обаче не смути Григор, който отпусна ръката за втората част, меко казано. Взе всичките геймове и то след като само в третия се стигна до равенство. Рано-рано нидерландецът се предаде и знаеше, че всичко ще се решава в последна трета част.

Вдигането на нивото му отново не бе изненада, но малко хвана българина неподготвен. Възможности за пробив нямаше, докато не се стигна до шестия гейм, когато Гришо се огъна и допусна такъв за 2:4. Пробивът след това бе затвърден и резултатът 5:2 изглеждаше отчайващ. Тогава обаче българинът показа истинският си характер. Спаси два мачбола и върна пробива, а след това лесно на свой ред затвърди своя за 5:5. Интересното тепърва предстоеше, защото последва най-дългия гейм може би от началото на годината. Двамата си правеха размени в общо 18 минути, а Григор изпусна четири възможности за пробив преди да реализира петата. Поведе с 6:5, а след това направи две двойни грешки и на свой ред трябваше да спасява две възможности преди да триумфира.

Като цяло Григор имаше цели 17 точки за пробив, но реализира шест от тях, докато нидерландецът постигна два пробива в общо пет възможности.

Триумф в утрешния ранен мач с Креси ще го прати на финал, където нищо чудно да се изправи срещу големия Рафаел Надал. Испанецът излиза утре срещу световния №95 Емил Руусовори от Финландия.

Направи впечатление, че Димитров отново беше подкрепян от солидна българска агитка в Мелбърн и едва ли това ще се промени до края на престоя му в Австралия.