Григор Димитров изигра най-силния си мач от началото на "Ролан Гарос" и се класира за осминафиналите, като продължава да няма загубен сет.

Най-добрият български тенисист надделя над германеца Даниел Алтмайер с 6:4, 6:3, 6:1 и преодоля трети пореден съперник с 3:0 след Тимофей Скатов и Даниел Руусувори. Днешният триумф на корт "Симон Матьо" дойде след малко повече от два часа игра и го праща на мач срещу Александър Зверев.

Григор днес игра великолепно, като беше изключително стабилен в дългите разигравания и показа много по-добра стабилност на сервис спрямо мача с Руусувори.

Алтмайер игра с вдъхновение, но си личеше, че е изтощен емоционално след великолепната си петчасова победа над фаворита Яник Синер в миналия кръг. Състоянието на духа на двамата тенисисти днес беше много различно и сякаш германецът беше лесно пречупен.

Григор се класира за осминафинал в Париж едва за втори път в кариерата си, като го направи и през 2020 година, когато загуби от Стефанос Циципас. Този турнир никога не му е бил силен, но пък играта му през тази година изглежда много стойностна и изглежда, че действа без напрежение и освободено. Днес той беше наблюдаван и от приятелката си Мадалина Генеа.

Димитров започна мача по прекрасен начин, но това се дължеше и на нервната игра на неговия съперник, който сякаш трудно влезе в действията на корта. Българинът проби за 2:0, а в следващия гейм също показа нервност с пропуски от форхенд. Обърна от 15:40, за да увеличи преднината си на 3:0. Изглеждаше устремен към триумфа в сета, но при 4:2 изигра много пасивен гейм, в който даде възможност на съперника да атакува и заслужен пробивът бе върнат. При 5:4 в полза на българина обаче дойде най-добрият му гейм изобщо в мача. Той показа страхотно вдъхновение и спечели много качествени точки, за да пробие за крайното 6:4. Изригна при последната точка и това му даде импулс и за началото на втората част.

А тя също започна прекрасно. Алтмайер отново беше пробит във втория гейм, като си личеше, че е изнервен от развръзката на първия. Непредизвиканите му грешки в този период бяха в ключови моменти. Ключовият гейм за Григор в тази част бе петият на негов сервис. Той изостана отново с 15:40 след грешки от бекхенд, но направи няколко последователни конструирани атаки, които осъществиха обрата. Оттам нататък Алтмайер нямаше шансове заради доброто сервиране на българина и сетът приключи при 6:3.

Третият сет трудно можеше да протече по-благоприятно за нашия тенисист. Алтмайер се беше предал и допусна два ранни пробива, като проблемите му в дългите разигравания бяха налични в целия мач. Григор играеше с вдъхновение и поведе с 5:0 след трети пореден пробив, но тогава допусна рибрейк след необичайна грешка на мрежата при 15:30. Все пак в следващия гейм довърши започнатото, макар и без "геврек".