Григор Димитров отпадна на осминафиналите на турнира в Пекин от категория ATP 500 след загуба с 1:2 сета от сърбина Душан Лайович (4:6, 6:2, 4:6) за час и 53 минути.

Срещата беше белязана от фантастичен трети сет, който завърши с тенис самоубийство на българина - две двойни грешки при 4:4, които дариха поредния пробив за съперника в мач, който трябваше да завърши по различен начин.

И не защото Григор игра кой знае колко силно. Просто показа голямо сърце в решителния сет, за да върне пробив, но в крайна сметка някак си успя отново да заличи добрите впечатления.

Лайович изигра един от най-добрите си мачове в кариерата на твърди кортове. Световният №55 бе много силен в третия сет и си заслужи победата.

Поражението отнема нови 135 точки на българина, но както отчитаме напоследък - мястото в ранглистата в момента му е най-малкият проблем. Сервираше твърде слабо. Спечели едва 39% от точките на втория си сервис, а често му се налагаше да играе от подобна позиция. Действаше без тонус в първия сет и въпреки че си възвърна увереността, пак успя да ни разочарова.

Започна мача с допуснат пробив още в първия гейм, който не успя да върне до края на сета. Успя да преглътне разочарованието и се събуди във втората част, където спаси три точки за пробив в третия гейм, за да поведе с 3:0.

Това бе ключовият момент, защото до края не допусна изненада, след като даде пробив, но взе още два. Да, това приличаше повече на женски мач от статистическа гледна точка, но в третия сет нещата се промениха.

Двамата заиграха изключително силен и красив тенис. Лайович поведе с 3:1 с нов ранен пробив, но Григор похвално спаси нови две точки за пробив и намали пасива на 2:3.

Успя да изравни и когато изглеждаше, че има психологическото предимство, дойде този катастрофален гейм на негов сервис. Две двойни грешки, общо девет в мача, и сърбинът се поздравява с успеха.

Ще играе с Кайл Едмънд или Матео Беретини в следващия кръг.