Григор Димитров започна успешно на Мастърс турнира в Рим, като победи със 7:5, 6:1 италианеца Джанлука Магер в мач от първия кръг.

Надпреварата от сериите ATP 1000 в италианската столица се бе превърнала в истински кошмар за Гришо, който в последните четири години неизменно си тръгваше още след първия мач.

Тази година обаче това не се случи и българинът стартира успешно сезона си на клей.

Днешният успех над световния №85, който участваше на турнира с "уайлд кард", му отне 1 час и 14 минути, като премина през доста равностоен първи сет.

В него неубедителният сервис на Гришо изравни силите, но все пак българинът успя с пробив в 12-ия гейм да се поздрави с успех 7:5.

Във втората част картината бе доста по-различна, като Григор вдигна оборотите и благодарение на доста по-уверения начален удар, спечели с убедителното 6:1. Разликата в класите вече се виждаше ясно.

Така след сезон 2015-а, той отново ще е част от втория кръг на турнира, а негов съперник там ще е победителят от мача между Йошихито Нишиока (Япония) и Миомир Кечманович (Сърбия).

Мачът днес срещу Магер започна напълно равностойно, а в типичния си стил Григор бе доста колеблив на първо подаване. Българинът редуваше чудесен начален удар с такъв в аут или в мрежата, а процентът вкаран първи сервис успеваемост бе под 50.

Това се отразяваше на увереността му на корта, което пък бе от голяма полза на световният №85 Джанлука Магер, карайки аутсайдерът да си вярва.

Все пак Гришо успя да пробие в четвъртия сет, когато поведе с 3:1. За съжаление обаче българинът не се възползва от чудесната възможност, защото светкавично допусна рибрейк, като причината отново бе в лошия му първи сервис.

След върнатия пробив от страна на Магер, мачът продължи гейм за гейм, като италианецът по никакъв начин не отстъпваше на Гришо в разиграванията. Нямаше да е незаслужено, ако всичко се бе решило в тайбрек, но Димитров стигна до нов пробив в най-важния момент - последния 12-и гейм при 6:5.

Магер сервираше да остане в сета и да го вкара в тайбрек, като двамата изиграха вълнуващ гейм, в който при 40:40 италианецът удари изключително лошо топката, която излетя извън корта. А това означаваше сетбол за българина. Гришо веднага се възползва от предоставената възможност и затвори сета в своя полза.

Втората част започна по мечтан начин за Димитров, който този път наложи доминация и ясно показа, че е по-класният тенисист на корта. Още при първия сервис гейм на Магер, Григор успя да пробие на нула, а след това затвърди пробива, за да поведе с 3:0.

Развитието на сета видимо изнерви италианеца, който започна да допуска все повече непредизвикани грешки, а вече доста увереният Григор се възползваше при всяка една от тях. Българинът осъществи нов пробив за 4:0 и до голяма степен уби интригата в мача. В този момент сякаш и Джанлука Магер изгуби надежда, че може да постигне нещо.

Двамата лесно взеха подаванията си, с което се стигна до логичната развръзка от 6:1 в полза на Гришо. Така след четири години на разочарования, той отново ще бъде част от втория кръг на Мастърса в Рим.