Григор Димитров претърпя една от най-болезнените загуби в своята кариера, като тя дойде на любимия му турнир на червени кортове в Монте Карло.

Българинът отпадна в третия кръг на Мастърса след изключително драматична загуба от световния №7 Холгер Руне с 6:7(9), 6:3, 6:7(2). Маратонският мач продължи над 3 часа и половина и то след като двамата трябваше да довършват двубоите си от втори кръг по-рано през деня.

Григор преодоля загубата на много интересния първи сет, като спечели комфортно втория. Третият беше най-равностоен и в него Гришо изпусна два мачбола преди да загуби тежко в тайбрека. Датчанинът се възползва и от много мръсни номера, които използва в хода на мача, сред които медицински таймаут, дълга почивка между първия и втория сет, както и спорове със съдията, с които умишлено нарушаваше ритъма на съперника.

ВИЖТЕ РАЗШИРЕН РЕПОРТАЖ >>>

В следващия кръг световният №7 ще играе с най-добрия играч през годината Яник Синер. Григор все пак заработи точки за ранглситата и при настоящия развой на турнира се изкачва до №8. За него това беше първа загуба в трисетов мач през тази година и втора в общо четири дуела срещу Холгер Руне.

Първият сет беше истински епос, но не само защото продължи час и половина, а и заради множеството обрати и нервно напрежение между двамата играчи. Те започнаха на бавни обороти, но постепенно започнаха да играят великолепен тенис. Първите възможности за пробив се откриха пред българина при 3:2 негова полза след грешки на датчанина. За съжаление обаче световният №7 отрази възможностите, като мачът там някъде се превърна в истински спектакъл.

И както често става, изпуснатите възможности доведоха до пробив за другия играч. Руне го постигна за 4:3, след като имаше общо три брейкбола в гейма. Страхотните отигравания от двамата продължиха, а Григор беше притиснат до стената при 4:5 и сервис за Руне. Тогава, подобно на мача с Кецманович, успя да покаже класата си и да се върне в сета с връщане на пробива. После Руне започна да вбесява феновете по трибуните и Григор, като няколко пъти поиска съдията Бернандес да слиза на корта за да проверява очевидни топки.

Стигна се до тайбрек, който беше истински спектакъл. Григор направи много неприятна грешка при 4:4. Руне взе инициативата, но не успя да реализира три сетбола. После на свой ред и Григор изпусна един, за да се стигне до триумф на датчанина 11:9 след общо четвъртия си сетбол.

После Руне излезе за 8-минутна почивка, а когато беше пробит за 1:0 във втория сет, повика и физиотерапевт, за да вбеси окончателно съперника. Последвалите действия на корта бяха меко казано странни. Григор задържаше пробива си преднина, а Руне играеше почти изцяло с къси топки, което понякога му носеше успех. Нямаше обаче никакъв шанс да върне пробива, а вместо това допусна втори такъв в края на сета за 3:6.

В началото на третия сет Григор изпусна прекрасна възможност да пробие, като не успя да вкара бекхенд по опразнената права. После и Руне имаше шанс да поведе в резултата след брейкбол, но Григор го отрази благодарение на сервиса си. После напрегнатите геймове следваха един по един, но двамата се справяха. Голямата драма дойде при 6:5 за Григор, когато българинът направи отиграванията на мача, за да обърне от 0:40. После за съжаление не успя да реализира два мачбола и битката влезе във финален тайбрек. Там Руне спечели категорично със 7:2 точки.