Григор Димитров спечели първата в кариерата си среща с Карен Хачанов от Русия и продължи напред към втория кръг на турнира АTP 500 във Виена. Първата ракета на България се нуждаеше от 85 минути, за да победи №18 в света след 7:6 (6) и 6:3.

Във втория кръг хасковлията ще играе със Стефанос Циципас или Ян-Ленард Щруф.

Григор изостана след първия сервис гейм на агресивния Хачанов, но изравни до 1:1. След това обаче българинът отстъпи и в следващите два гейма, допускайки първия пробив в мача за 1:3. Димитров се активизира и заигра наистина разнообразно, за да намали изоставането си до 2:3, а в шестия гейм наистина затрудни Хачанов с изключително бърза игра, за да върне брейка след две поредни непредизвикани грешки на Хачанов - 3:3.

Първата ракета на България показа изключителен първи сервис в първия сет, като в следващите геймове до 6:6 и двамата тенисисти печелеха подаванията си, за да се стигне до тайбрек.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Там Григор бързо дръпна с 3:0 след ранен пробив, но Хачанов стори същото и първо изравни до 3:3, а след това увеличи поредните си точки до пет за 3:5. Българинът обаче показа хладнокръвие, проби от своя страна и получи сетбол при 6:5. Това не се случи от първия път, но все пак първия сет бе на сметката на Димитров - 7:6 след 8:6 в тайбрека.

Хасковлията записа 67% успеваемост на първи сервиз и направи впечатляващите пет аса в този сет. Статистицте пък побързаха да отчетат, че през 2020 година той е спечелил 78.6% от мачовете, в които е взел първия сет (11-3), а малко след появата на този факт се случи точно това.

Българинът влетя с огромно самочувствие във втория сет, спечели подаването си за 1:0, а още при първия си шанс осъществи и пробив за 2:0. В третия гейм на този сет нашенецът се оказа изоставащ с 15:30, но стигна до обрат - 3:0. Руснакът сякаш се разгневи и даде само точка на Гришо при своя сервис гейм за 3:1, но Гришо продължи с невероятна лекота и удоволствие, повеждайки с 4:1 след гейм на нула. Руснакът продължи да залага на атаки от линията, но това не стресна Димитров, който пак проби и се доближи само на гейм от триумф в мача - 5:1. В следващия гейм в играта на българина имаше очевидно отпускане, което позволи на съперника да вземе гейма си на нула, а след това да скъси изоставането си и до 5:3, но Григор се съвзе и излезе от летаргията, за да триумфира с 6:3 и 2-0 сета.