Григор Димитров постигна най-впечатляващата си победа за 2022 година и се класира на четвъртфиналите на любимия си Мастърс турнир в Монте Карло.

Българинът срази с 6:3, 7:5 намиращия се в невероятна форма норвежец Каспер Рууд, който в момента е на седмо място в ранглистата след час и 33 минути игра. Така Димитров прекъсна серия от 17 поредни победи на съперника на червени кортове, които включваха четири поредни титли на тази настилка. Загубата е първа за Рууд на червено от миналогодишния "Ролан Гарос".

Хасковлията, който в момента е с 22 места по-назад в ранглистата, изигра почти съвършен мач, в който сервираше страхотно и разстрои играта на опонента си с безгрешните си действия. Владееше инициативата и имаше отговор на почти всичко, което бива предложено от другия край на полето. Играта му със сигурност се е харесала на треньора му Данте Ботини и майка му Мария, които отново го гледаха от трибуните.

ВИЖТЕ ВИДЕО ОТ МАЧА >>>

Това беше трета поредна победа за Гришо в турнира след тези над Николоз Басилашвили и Душан Лайович, като така той за общо четвърти път се класира на четвъртфинал в Монте Карло. Утре ще има възможност да достигне втория си полуфинал, а за целта ще трябва да надделее над Хуберт Хуркач, който победи Алберт-Рамос Винолас. Григор за първи път от 2020-а постигна три поредни на клей. Тогава го стори на "Ролан Гарос". Освен това успехът е дебютен над топ 10 играч през годината, като последният дойде срещу Даниил Медведев в Индиън Уелс през миналия октомври.

Днешният мач бе решен до голяма степен от първия сервис на българина. Той спечели 27 от общо 29-те такива точки. За сравнение Рууд спечели само 65% от своите първи сервиси. Другият фактор бяха неточностите на Рууд от форхенд, като в рамките на втория сет статистиката показваше 15:3 такива грешки. Както обикновени, повечето грешки на Димитров идваха от бекхенда, но те бяха много по-малко този път. Още от самото начало световният №7 сякаш се ядоса заради стабилните действия на Гришо от основната линия. Това доведе до общо четири пробива за българина и само един за 24-годишния му опонент.

Срещата започна силно за нашия представител. Той, подобно на предишните два мача, беше стабилен от основната линия, въпреки че и този съперник търсеше само бекхенда му. Точно с такъв удар обаче Григор реализира първия пробив в мача, за да поведе с 2:1. Затвърди го с много лесен гейм на сервис, в който за втори път не даде точка на опонента. Българинът продължи да играе с лекота и направи още един пробив, след като получи бързи три възможности в петия гейм. Стигна се до резултат 5:2 и сервис на Димитров, но тогава и той показа колебания на сервис, за да допусне първи пробив. Рууд обаче продължи да е скован при своето подаване и изостана с 15:40, което донесе два сетбола за българина. Първият бе спасен с удар над глава, но при втория норвежецът направи изумителна грешка, с която подари първата част на хасковлията - 2:6.

Във втория сет започна голямото надиграване. Разиграванията взеха да стават много по-дълги, а Рууд намали грешките, което допринесе за страхотен тенис. Двамата сервираха достатъчно убедително и до възможности за пробив не се стигна в първата половина на сета. Въпросните разигравания носеха букет от красотите на играта - супер уинъри от форхенд и бекхенд, къси топки, асове и безкрайни размени. Тенденцията се запази, но Григор играеше много по-убедително на сервис и не оставяше никакви шансове. От своя страна Рууд продължи да има колебания от форхенд, но също не даде точки за пробив. Това се промени в последния възможен момент при - 5:6. Григор взе бързи три точки и съответно мачболи. Първите два бяха спасени, но третият се оказа късметлийски и българинът заслужено вдигна победоносно ръце.

Това е първи успех за Димитров срещу този съперник и реванш за полуфиналната загуба в Сан Диего през миналия сезон. Тогава Рууд триумфира в три сета.