Григор Димитров постигна победа на Мастърса в Мадрид за първи път от 2017 година и така се класира за втория кръг на надпреварата.

В последните три издания българинът неизменно губеше в откриващия си мач, но сега успя да се справи срещу американеца Максим Креси в два сета - 6:2, 7:6(4) за час и 26 минути игра.

Така Димитров взе реванш от своя съперник за горчивата загуба в Мелбърн в началото на годината, която дойде на твърди кортове. Сега на червено се видя, че стилът на американеца сервис-мрежа е твърде лимитиран и лесно наказуем от играч с класата на Димитров.

ВИЖТЕ ВИДЕО ОТ МАЧА >>>

Българинът ще играе с далеч по-труден съперник в 1/16-финалите, като това е неуморимият дребосък от Аржентина Диего Шварцман, който днес победи в три сета Беноа Пер.

Гришо изигра перфектен първи сет, при който до 2:2 Креси успяваше да наказва със своите сервиси. След това обаче хасковлията започна да впечатлява с минаващите удари - най-ефективното оръжие срещу играч, който излиза на мрежата при почти всяко разиграване. Така Димитров взе четири поредни гейма и не даде нито една възможност за пробив.

Това се промени в началото на втория сет, когато българинът се "застреля в крака" с три двойни грешки в един гейм. Даде пробив и така Креси поведе на бърза ръка с 3:0. След това обаче Гришо се взе в ръце и върна пробива с много класни отигравания, но и двойни грешки от световния №64, който блъскаше топката с 200 километра в час и на втори сервис. Общо на седем пъти в мача подари точки по този начин. Стигна се до 4:4, след което и двамата не дадоха шанс на съперника да вкара някой от геймовете в равенство. В тайбрека Григор изостана с мини пробив, но успя да обърне от 2:4 с пет поредни точки - 7:4.

Със следващия си съперник Шварцман българина има три мача, от които две победи. Единствената му загуба обаче дойде именно на клей и то на финала в Истанбул през 2016-а. В онзи мач българинът побесня и видяхме най-лошото му психологическо състояние изобщо. Иначе след това победи аржентинеца през 2016-а в Китай и през 2017-а на "Уимбълдън".

Мачът с Шварцман ще е в сряда, а утре (вторник) двамата играят един срещу друг, но в турнира на двойки.