Григор Димитров се класира за третия кръг на Ролан Гарос след паметна и драматична победа над световния №13 Марин Чилич с 6:7, 6:4, 4:6, 7:6, 6:3.

Страхотната битка между двамата продължи 4 часа и 23 минути, а Григор бе като прероден.

Той напомни за формата си от 2017-а, когато жънеше успехи на корта и печелеше трофеи.

В някои периоди от мача Чилич просто не намираше начин да се справи с българина, който буквално летеше по корта и вдигаше публиката на крака с магическите си удари.

Гришо показа и характер в доста от решителните мигове, нещо позабравено в играта му.

Така напълно заслужено българинът отстрани Чилич, а в третия кръг ще срещне носителя на трофея от Ролан Гарос през 2015-а - Стан Вавринка.

Снимка: Getty images/ Guliver photos

Първият сет бе много злощастен за Григор, но и самият той си е виновен до голяма степен. Допусна пробив за 3:5, а след това напомни за най-добрите си мачове в кариерата и с фантастична игра не само върна пробива, но и бе близо до нов такъв, с който да поведе с 6:5 преди свой сервис.

Летеше по корта и всичко му се получаваше. В крайна сметка Чилич стигна до тайбрек, благодарение на доброто си сервиране, а в него се случи нещо, което Григор ще иска да забрави.

Двойна грешка на българина донесе мини пробив за съперника му, който само това чакаше и взе решителния гейм със 7:3 точки. И въпреки всичко Григор остави зад себе си един от най-добрите си сетове през годината, имайки предвид, че игра срещу Чилич на много добро ниво.

Добрата игра на Григор от края на първия сет се пренесе във втория.

Българинът затрудняваше своя противник, който бе доста колеблив в сервиса си.

Григор пропиля три брейкбола в течение на втората част и изглеждаше сякаш ще има нов тайбрек.

При 5:4 в полза на българина, той получи нови две възможности за пробив. Чилич се измъкна, но при 40:40 допусна двойна грешка, а този път Григор грабна шанса си, с което изравни и сетовете.

Третият сет започва като предходните. Отново равностойни геймове и дълги разигравания.

Чилич отново не използваше най-силното си оръжие - сервисът. Хърватинът рядко вкарваше първия си начален удар, което даваше доста шансове на Григор, но той само веднъж стигна до брейкбол, който пропиля.

Така се стигна до седмия гейм, в който до болка познат проблем застигна Гришо. Две двойни грешки предоставиха брейкбол на Чилич и той го използва, а пробивът бе достатъчен за спечелването на сета - 6:4.

Снимка: Getty Images/Guliver Photo

Равностойната игра продължи и в четвъртия сет, който бе огледален с останалите. Страхотни разигравания, оспорвани геймове, но в този пробиви нямаше, само един пропилян брейкбол за Гришо. Битката бе епична!

Така се стигна до тайбрек, а в него Григор бе неудържим. Страхотна къса топка му даде минипробив аванс. Последва още един, този път с помощта на мрежата, а всичко завърши с мощен ас и 7:2 за Димитров.

Страхотната игра от тайбрека на Гришо се пренесе и в откриващия гейм на петия сет.

Българинът успя да пробие на 15 с доста силна и уверена игра. В следващия гейм Чилич изпусна два отлични шанса да направи рибрейк, но за щастие Димитров се измъкна.

С всеки следващ гейм Чилич започваше да рискува все повече, но изглеждаше изнервен, действащи припряно.

Ударите му обаче попадаха в целта, но късметът му изневери в седмия гейм. Тогава Григор си спечели брейкбол с няколко страхотни удара, а в решителния момент Чилич направи двойна грешка и Гришо поведе с 5:2.

Чилич обаче отказа да се предаде и успя да се пребори по невероятен начин за следващия гейм. Григор пропиля няколко мачбола, а Чилич пет брейкбола в продължилия 8 минути гейм.

Хърватинът все пак го спечели и мачът продължи.

Драматичният гейм сякаш изцеди Чилич емоционално и той се срина, допусна пробив, с което Григор спечели епичната битка.

След 4 часа и 23 минути, от петия мачбол, Димитров затвори мача!