Новак Джокович за пореден път се оказа твърде висока летва за най-добрия ни тенисист Григор Димитров.

Сърбинът победи в битката на 1/16-финалите на любимия си Мастърс в Рим с 6:3, 4:6, 6:1, след като показа по-голямата си класа отново в това съперничество.

Победата е общо 11-а за Ноле в 12 мача, като единственият успех за Григор остава този от Мастърса в Мадрид преди 10 години. Триумфът за световния №1 означава, че той отива на осминафинал, където ще играе с Мартон Фучович или Камерън Нори.

ВИЖТЕ РАЗШИРЕН РЕПОРТАЖ И ВСИЧКИ РЕЗУЛТАТИ В РИМ >>>

Мачът се разви много любопитно, като Новак спечели рутинно първия сет и водеше с пробив и 4:2 във втория. Тогава обаче Димитров се разигра и направи невероятен обрат с четири поредни спечелени гейма, включващи 12 поредни точки в негова полза. Така изравни сетовете и ни даде надежда за обрат в мача. Само че в третия сет Джокович игра достатъчно солидно и спечели с 6:1.

Двубоят започна с нервно напрежение от двамата, като първо Джокович изгуби сервис гейма си на нула, а след това Димитров направи същото, макар и на 15. Последва нов слаб сервис гейм на сърбина, при който той изостана с 0:40. След това обаче показа класата си на сервис, като с лекота заличи трите възможности за пробив и поведе в резултата.

Сърбинът рязко вдигна нивото и направи пробив веднага след това, който беше затвърден с лекота. Той поддържаше аванс от три гейма комфортно, като неговите грешки идваха само от време на време на ретур. При 5:2 в негова полза двамата изиграха маратонски 10-минутен гейм, в който сърбинът изпусна цели четири сетбола преди частта да отиде за Григор. Дългият гейм се оказа без значение, защото Ноле с лекота сервира за победа в първия сет - 6:3.

В началото на втория сет Григор заигра малко по-вдъхновено и спечели лесно първия си сервис гейм. След това за съжаление изпусна възможност за пробив и това се оказа фатално, тъй като допусна такъв в третия гейм - 1:2. Джокович отново лесно затвърди пробива и изпусна възможност за още един, но сервираше твърде комфортно, за да изпусне инициативата. Това се промени рязко в осмия гейм, когато Григор впечатли с един минаващ удар и проби на нула, за да се върне в сета - 4:4. След това и сервира на нула, с което спечели десет поредни точки. Те се увеличиха на 12 и Григор направи изумителния обрат с четири поредни спечелени гейма за 6:4.

Третият сет започна с аванс от 30:0 на сервис за Григор и за съжаление пълен обрат, който беше завършен с негова двойна грешка. Това донесе увереност и спокойствие на Джокович, а той го използва, за да пробие още веднъш в петия гейм. Тогава при 30:40 той направи супер уинър от ретур и поведе с 4:1. До края не сдаде инициативата и спечели след още един пробив за 6:1.