Григор Димитров започна по почти перфектен начин сезона си в тениса, като спечели първия си официален мач.

Българинът триумфира срещу трикратния шампион в Големия шлем Анди Мъри с 4:6, 7:5, 6:2 на старта на турнира в Бризбън, където и двамата са бивши шампиони. По този начин вторият в схемата Григор се класира на осминафиналите, където ще се изправи срещу Даниел Алтмайер (Германия) и Ли Ту (Австралия).

Днес световният №14 отново показа много по-добро физическо ниво спрямо Сър Анди и го победи убедително по подобие на миналогодишния US Open. Макар този път шотландецът да взе първия сет и да изкара два часа и половина на игрището.

ВИЖТЕ РЕПОРТАЖ ОТ ДВУБОЯ ТУК >>>

Играта на Григор вървеше и той рядко правеше досадни грешки, като особено впечатляващи бяха действията му на мрежата. Освен това записа 13 аса и 80% успех на сервис. Изглеждаше, че контролира мача, въпреки загубената първа част. Така записва петата си победа над 36-годишния Мъри, като в това съперничество има и осем загуби.

Първият сет мина в пълен контрол на подаващия играч, като нито Григор, нито Анди допуснаха точка за пробив на свой сервис. Българинът взимаше точките си по-лесно и бързо, търсеше уинъри и не чакаше грешки на съперника. Затова вероятно и самият Гришо допусна непредизвикани такива. Но и при 7 за този сет, не изглеждаше, че Димитров може да го загуби.

При 4:5 обаче първата ни ракета сервира да остане в сета, допусна първа точка за пробив в него и от нея Мъри се възползва - 0-1.

Втората част бе като под индиго - нито една точка за пробив в първите осем гейма, а в деветия при 4:4 такава дойде за Григор. Първата бе спасена от Мъри, но втората бе реализирана. Изглеждаше така, че този път, за разлика от сет номер едно, в решаващия миг концентрация показа българинът. Той трябваше да затвърди пробива на свое подаване и да изравни сетовете за 1-1, но вместо това дойдоха колебания. При точка за пробив на втори сервис Мъри натисна и изравни за 5:5.

Но това не бе края на драмата в този сет. Григор моментално проби отново, като това изнерви до краен предел британеца, който гневно удряше с ракетата по мрежата след страхотна къса на българина.

И това бе краят на драмата. Гришо допусна двойна грешка, която даде точка за пробив на съперника му. Спаси я, само за да получи изключителен прехвърлящ удар от Мъри и пак да се изправи срещу брейкбол, който спаси по невероятен начин със скъсан кордаж на ракетата!

И така сетът бе затворен със 7:5 и след 1 час и 43 минути игра резултатът бе равен - 1-1.

Григор пренесе импулса и в началото на третия сет, като направи моментален пробив на нула, в който пролича и че силите на Анди привършват. После дойде четвъртият пореден пробив на сервис на шотландеца, а той отново бе затвърден с лекота - 4:0. После шотландецът показа характер и спаси два брейкбола, за да се разпише в сета.

Това му донесе самочувствие и в следващия си сервис гейм направи някои от най-хубавите си отигравания, за да направи 2:5. Непримиримият му дух си пролича и той стигна до брейкбол в следващия гейм, който за щастие бе спасен. След това Гришо реализира първия си мачбол с ас.

"През седмицата се видяхме с Анди и се смяхме, защото играхме тук преди 10 години. Хубаво е да започнем годината в добър стил. В последните шест месеца успях да бъда здрав и да запазя постоянство всяка седмица. Особено в последните месеци на миналата година. Давах всичко от себе си и искам да продължа дълго така, но не е лесно. Особено да започнеш новата година по този начин. Усетих малко ръжда в себе си днес, но се опитах да намеря играта си.

Останах само с три ракети в сета. Заради високата влажност кордажа е уязвим, но трябва да се справяме с всяко едно препятствие. Надявам се в Мелбърн да нямам този проблем, но ще поръчам повече ракети", заяви Гришо след мача.