Дългото чакане за Григор Димитров приключи и той е на финал на турнир в ATP за първи път от 5 години!

Най-добрият български тенисист спечели гладиаторска битка срещу световния №9 Тейълр Фриц, която продължи три часа - 3:6, 7:5, 7:6(2) на полуфинал на турнира в Женева от категория ATP 250.

Григор счупи проклятието след 11 поредни загубени полуфинала, въпреки че започна и днешния мач катастрофално с пасив от 0:4 и още един пробив пасив в началото на втория сет. Подобно на вчерашния си двубой срещу Кристофър О'Конъл, той се събра за фантастичен обрат, минал през трилъра наречен финален тайбрек.

ВИЖТЕ РЕПОРТАЖ ОТ ДВУБОЯ ТУК >>>

Емоцията на Димитров след края на мача подсказа колко дълго чака този момент, макар и турнирът да не е от най-голям калибър. Психологическата граница е премината, а в съботния финал той ще играе с един измежду германеца Александър Зверев и чилиеца Николас Джари.

Припомняме, че хасковлията за последно бе на финал през февруари 2018 година, когато загуби мача за титлата в Ротердам срещу легендарния Роджър Федерер.

Днешният мач за Григор започна по подобие на този срещу Кристофър О'Конъл в миналия кръг и началото бе много слабо. Фриц поведе с 4:0 след два много дълги сервис гейма на българина, които завършиха злощастно. Въпреки че след това той върна единия пробив за 1:4, американецът сервираше убедително и не остави да се стигне до нов изненадващ обрат, като спечели сета с 6:3. Реализира само две от седем възможности за пробив в частта, но това му бе достатъчно.

В началото на втората тенденцията се запази и сервис геймовете на Григор продължиха да са много дълги и изпълнени с възможности пред Фриц. Американецът изпусна общо четири в първите две такива части, а логичното се случи при 2:2, когато успя да пробие. След това остави впечатление, че продължава да сервира добре, но това се промени при 4:3 в негова полза. Григор изигра най-добрия си гейм от началото на мача и върна пробива. Оттам нататък играта му наистина потръгна и нямаше проблеми на сервис. Нещо повече - успя да пробие за 7:5 и да изравни сетовете.

Устремът му се пренесе и в третия сет, когато направи ранен пробив и поведе с 2:0. Тогава обаче дойде най-изненадващият момент в мача - три поредни двойни грешки и съответно връщане на пробива. С приближаването на края на мача двамата заиграха сигурно на сервис, макар геймовете с подаването на Григор да продължиха да са малко по-дълги. Красивите отигравания идваха от ракетата и на двамата и мачът стана много равностоен. Логичната развръзка бе финален тайбрек, а там при 2:3 Фриц направи необичайна грешка от форхенд и изостана с мини пробив. Още една такава направи резултата 2:5. Тогава дойде най-изумителната точка в мача, при която Григор нямаше как да я спечели, но го стори. До края нямаше какво да го спре и триумфът дойде след 7:2 точки.