Григор Димитров се класира почти безпроблемо за осминафиналите на Australian Open след триумф с 3:0 (7:6(5), 6:4, 6:4) над италианеца Томас Фабиано.

Италианецът затрудни българския си съперник, най-вече в първия и втория сет, но като цяло в целия ход на двубоя си личеше разликата в класите, която се изразява и в такава от 81 места в световната ранглиста.

Григор допусна два пробива в двубоя, като на два пъти му бяха заличавани такива, но агресивната му и смела игра регулярно даваше резултат и му донесе всички сетове. Тя му донесе и не малко непредизвикани грешки, които го поставиха в трудни ситуации.

Заби 13 аса и спечели 85% от точките на първия си сервис при едва 66% за италианеца. Там дойде голямата разлика.

Този път българинът спечели без загубена част, което подсказва за прогрес и вдигане на нивото за предстоящите по-трудни съперници. Беше подкрепян от бурна българска агитка, която наброяваше над 100 души.

В следващия кръг ще играе с амерканеца Франсес Тиафо, когото победи на Laver cup през миналата година.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Първият сет на "Мелбърн Арена" срещу Фабиано бе най-слабият за българина не само като резултат, но и като игра.

Българинът стигна до пробив за 4:2, но веднага допусна рибрейк, след като бе поведен с 40:0 заради неубедителното си сервиране.

Нови точки за пробив нямаше и след разменени два ранни мини пробиви в тайбрека Фабиано сгреши един бекхенд, за да донесе възможността на съперника си. Силен сервис и 1:0 сета за Григор след 7:5 точки.

Втората част започна много по-добре за Гришо и той проби още в първия гейм. Задържа добро ниво на сервиране, но допусна връщане на пробива за 3:3. След това обаче изигра един от най-добрите си геймове със страхотна защита, за да пробие отново. До края не остави нищо на случайността и завърши след гейм на 15.

Фабиано сервираше слабо и в геймовете му разиграванията почти винаги бяха дълги. Това го обрече на неуспех и в третия сет. Бе пробит отново, този път при 3:3 и до края всичко бе ясно. Амбицираният Григор не си усложни задачата и затвори двубоя след ново 6:4.