Силите на Григор Димитров стигнаха само до четвъртфиналите в Пекин, където той отпадна след втората си поредна среща с представител на топ 10 в световната тенис ранглиста.

Това бе италианецът Яник Синер, който победи Гришо с 6:4, 3:6, 6:2, слагайки край на участието му в китайската столица. ВИДЕО ОТ МАЧА ВИЖТЕ ТУК >>>

То обаче може да се отчете като позитивно за родната звезда, защото след впечатляващ обрат над американеца Макензи Макдоналд, той успя да победи четвъртия в света Холгер Руне, преди в мач на много високо ниво да сведе глава пред седмия в света Яник Синер.

В никакъв случай не може да се каже, че Гришо игра слабо в този мач, в който успя да докара битката до три сета, продължили 2 часа и 30 минути.

Още в началото на мача традиционно колебливият стар, който е негова стара слабост, му изигра лоша шега. Той се оказа фатален за изхода на първия сет от мача, но след това Гришо показа страхотен тенис, а и характер, за да успее да измъкне втората част, вкарвайки мача в трети сет.

Там за съжаление ранен пробив на Синер се оказа фатален за българина, който въпреки силното си представяне, отпадна в третия си мач турнира от категория АТР 500.

Общо за целия мач Гришо имаше цели 8 шанса да пробие, но го стори само веднъж. Дори и в заключителните геймове в третия сет шансовете пред българина не липсваха, но за съжаление малко не му достигна да сломи световния №7.

За пореден път през последните години Григор Димитров имаше много затруднения, когато трябва да сервира първи.

Той бе пробит още в откриващия си сервис гейм, въпреки че Синер изпусна три възможности. Възползва се от четвъртата.

Качеството на тениса бе много добро. Двамата размениха по един сервис гейм на нула преди да дойдат и проблемите за Синер. При 2:1 в своя полза той изостана с 15:40, но спаси възможностите със силен сервис, а след това и фантастична къса топка в напрегнатия момент.

До края двамата така и не успяха да затруднят на посрещане, като Синер затвори сета с гейм на 15, в който заби първия си ас.

Снимка: Getty images

Вторият сет започна равностойно и двамата не се затрудняваха особено в това да печелят своите подавания.

Първото по-сериозно пропукване дойде в седмия гейм, когато Гришо изостана с 0:40 и трябваше да прави обрат. Той изравни до 40:40, но с двойна грешка подари нов брейкбол на Синер, който можеше да се окаже и фатален за изхода на мача.

За щастие българинът се измъкна от тази ситуация, макар да бе принуден да играе на втори сервис, след който дългото разиграване приключи след форхенд на Синер в аут.

А гейм по-късно ролите се размениха, защото Синер бе този, който изостана с 0:40 на свой сервис.

Италианецът спаси две от точките за пробив, но нямаше какво да стори при третата, когато Григор максимално го затрудни с ретура си, с което успя да осъществи първия си пробив в мача и да поведе с 5:3.

Затварянето на сета не дойде никак лесно, защото първата ни ракета трябваше да спасява два брейкбола, но го стори и 6:3 прати мача в трети сет.

Подобно на първия сет, в третия също фатално се оказа първото подаване на Гришо, в което той допусна пробив.

Синер проби на 30 и след това поведе с 3:0. Григор обаче има доста причини да съжалява, защото имаше своите шансове да върне пробива, а и това нямаше да е никак заслужено.

Българинът първо достигна до един брейкбол в петия гейм, който не реализира, а същата бе съдбата му и в седмия, когато точките на пробив бяха две на сметката на Димитров, но той не ги реализира и изостана с 2:5.

Всичко завърши с пробив за Синер, който с 6:2 в третия сет затвори този двубой и се класира за полуфиналите.