Григор Димитров нямя да играе на финал на турнира в Мелбърн от категория ATP 250, след като загуби драматично полуфиналната си битка с американеца Максим Креси - 5:7, 6:7.

Българинът се целеше в мач за титла за първи път от 2018-а, като това щеше да е 16-ото му участие на финал. Поставения под номер 3 в схемата на Melbourne Summer Set 1 обаче така и не намери ритъм в играта си, не работеха важни оръжия, а отсреща квалификантът Креси упорито и точно правеше това, което бе поставил като стратегия. Загубата зачерква надеждата ни да видим Гришо на финал срещу Рафа Надал в неделя.

Испанецът среща в другия полуфинал Емил Руусувуори (Финландия).

Първият сет мина като на забързан кадър, почти без дълги разигравания, с остри размени на удари и опиране главно на сервис. Именно там 112-ият в ранглистата Макс бе заложил плана си - сервиране към бекхенда на Димитров, игра на мрежата и агресия.

ВИЖТЕ НАЙ-ДОБРОТО ОТ МАЧА ВЪВ ВИДЕОТО - ТУК

В първите 11 гейма от мача нямаше нито една точка за пробив. Гришо даде едва 4 точки на свое подаване на съперника, а спечели 8 на негово. И двамата експресно си взимаха геймовете и отивахме очевидно към тайбрек. Но при 5:6 първи "мигна" българинът. Стигна се до 15-40, а Григор избърза с минаващ удар, който отиде в аут и след 43 минути сетът отиде на сметката на американеца.

Вторият сет започна като пълно копие на първия - Креси сервираше солидно и уверено, Григор също не оставаше назад. Чак при 3:4 за американеца, мачът изведнъж стана далеч по-зрелищен и драматичен, като последваха минути, в които очевидно бившият №3 в света тръгна да променя нещо, за да не загуби мача по този рутинен начин.

Първо точка за пробив имаше Креси, но Григор уверено спаси брейкбола, а после затвори най-дългия гейм до този момент. И за първи път го видяхме да се надъхва, да изглежда "събуден" за битка.

Последваха два маратонски гейма на подаване на Макс и един съвсем скоростен и безавариен за Димитров. При 4:4 нашият стигна до 40-40, а след 20 гейма на корта и 1 час и 21 минути игра, се добра и до първата си точка за пробив. Но я изпусна. Креси взе това подаване.

При 5:5 Григор имаше 4 точки за пробив в един гейм, като той продължи над 10 минути. Два пъти опита да форсира събитията с търсене на директен уинър, минаващите му удари не влизаха на милиметри и шансът отлетя. Креси настояваше на своето и се измъкна от куп трудни ситуации все с този "изваден" встрани сервис, намиращ напълно неработещият днес бекхенд ретур на Димитров. Асовете също бяха в полза на съперника - 17 срещу 10 на българската първа ракета.

Класата изглеждаше да си казва думата в края на този сет и се стигна до тайбрек, като Григор видимо бе в по-добро състояние и намираше страхотни удари.

Тайбрекът стартира идеално - минипробив за 1-0. Върнат обаче веднага и до 4:3 двамата печелеха подаванията си. Тогава дойде двоен удар на Гришо, довел нещата до 6:3, три сетбола на българина при два негови сервиса. Идеална ситуация за изравняване на нещата и влизане в решаващ трети сет.

Но пак - Григор се пропука, изглеждаше необяснимо неуверен на подаване, допусна четири поредни точки на Креси и първи мачбол в мача след 2 часа и 3 минути. Той бе спасен, но при 8:7 и 9:8 дойдоха още две топки за спечелване на срещата. Димитров отрази и тях, бори се здраво за всяка точка, но при 9:10 прати топката в аут и мачът отиде на сметката на американеца.

Това е втората му най-голяма победа в кариерата след елиминирането на Пабло Кареньо Буста (тогава испанецът е №12) на US Open 2021. И първи финал в ATP тура за 24-годишния Креси, роден във Франция, но състезаващ се за САЩ.

Григор няма да играе финал №16 и насочва вниманието си към Australian open, който започва на 17 януари пак в Мелбърн.