Григор Димитров започна силно на "Ролан Гарос" и постигна две победи в три сета.

Макар клеят да е най-неудобната за родната звезда настилка, в последните седмици той демонстрира доста солидна форма, а Тимофей Скатов от Казахстан и Емил Руусувуори от Финландия просто нямаха шанс срещу него.

Освен това съдбата поне привидно намигна на Гришо, защото в мача си от третия кръг утре той няма да играе срещу Яник Синер, каквито бяха очакванията.

Осмият поставен е сред силните играчи на клей и щеше да бъде в ролята си на огромен фаворит срещу Гришо, но италианецът загуби от Даниел Алтмайер след петсетова драма вчера.

И така пред Григор Димитров се отваря страхотна възможност за изравни най-доброто си постижение на "Ролан Гарос" до този момент. ВИЖТЕ УЧАСТИЕТО НА ГРИГОР В ЗАБАВНА АНКЕТА >>>

Да, колкото и странно да звучи, особено на фона на полуфиналите във всеки един от останалите турнири от Шлема, Григор никога не е стигал по-далеч от четвърти кръг на "Ролан Гарос".

При това той е достигал до четвърти мач само в един случай от общо 12-те си участия до този момент.

Снимка: Getty images

Това се случи по доста сходен сценарий през 2020-а, когато българинът също започна с две чисти победи срещу по-ниско ранкирани от него опоненти без особени претенции. Тогава това бяха представителят на домакините Грегоар Барер и словакът Андрей Мартин.

Тогава всички очакваха съперник на Гришо да е деветият поставен Денис Шаповалов, но след петсетова драма той отпадна и така срещу родната звезда се изправи Роберто Карбаес Баена.

В този мач Гришо спечели първите два сета с 6:1, 6:3, а преди началото на третия неговият опонент се отказа заради травма, което означаваше първо класирането на българина за четвъртия кръг на "Ролан Гарос".

Там той отпадна от Стефанос Циципас.

Сега от изравняване на това постижение Гришо го дели немецът Даниел Алтамйер. Той е №79 в световната ранглиста и няма особено с какво да се похвали на турнирите от Шлема.

Пет от шестте му досегашни участия приключваха още в първия кръг, а преди тазгодишния "Ролан Гарос", той бе записвал победа в Шлема само при дебюта си през 2020-а, отново в Париж.

Тогава все още тийнейджър, квалификантът Алтмайер победи ветерана Фелисиано Лопес, след това сънародника си Ян-Ленард Щруг, за да сломи след това италианският член на топ 10 - Матео Беретини.

Сега историята му се повтори. Той срази италианският представител на топ 10, а като български фенове надеждите ни са, че както през 2020-а, така и този път участието му ще приключи в трисетов мач. През онова издание скалпът му взе Пабло Кареньо Буста, а този път това трябва да е Григор Димитров.